Kapama kararı alan 9 ülkenin elçileri Dışişleri'ne çağrıldı Kapama kararı alan 9 ülkenin elçileri Dışişleri'ne çağrıldı
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ne felaketin merkezi üssü olan Kocaeli Gölcük’teki evlerinde yakalanan Nurgül-Osman Karamert çifti, tek çocukları olan 6 yaşındaki Gözde ile birlikte enkaz altında kaldı. Çift 12 saat sonra enkaz altından kurtarılsa da kızlarına ulaşılamadı. Komşu apartmanda yaşayan ve depremden yaralı kurtulan bir teğmen, Gözde’yi çöken binanın karşısında bulup askeri hastaneye götürdüğünü söyledi. Ancak hastanede bayılan teğmen, Gözde’ye ne olduğunu bilmiyordu. Tüm çabalara rağmen ne güvenlik güçleri ne de ailesi Gözde'ye ulaşamadı.

ALBAY ALIP GÖTÜRDÜ

Kızını aramak için 2010’da katıldığı televizyon yayını sonrası Nurgül Karamer’te (53) ulaşan bir kişi “Albay olan abim M.T., deprem sonrası Gözde adında bir çocuğa rastlamış ve ailesi öldüğü için himayesine alıp İstanbul’a getirmişti” dedi. Ancak albay ölmüştü. Karamert Ailesi’nin başvurusuyla soruşturma başlatıldı. İki evlilik yapan ve ikinci eşinden iki çocuğu olan albay M.T., depremden önce eski karısına dönmüştü ve onunla yaşıyordu. M.T.’nin oğlu ve komşuları da Gözde’yi gördüklerini ve durumu bildiklerini söyledi. Ancak ilk eş, ısrarla kızı hiç görmediğini söyledi.

‘BİLGİ SAKLIYORLAR’

İki çocuk daha dünyaya getiren Nurgül Karamert 24 yıldır Gözde’den umudunu kesmedi. Polis de yaklaşık iki yıldır Gözde’yi arıyordu. Ancak sonuç alınamadığı gerekçesi ile Gözde’nin dosyasının kapatılması annesini yıktı. Karamert, “Ne olur bir şey yapın, bu dosya kapanmasın. Yardım edecek kimse yok mu? 3 tane çocuğumu dünya gözüyle bir arada göremedim” diye feryat etti. Albayın ilk eşinin gözaltına alındığını ancak zaman aşımı gerekçesiyle ifadesinin alınamadığını belirten Karamert, “Alınan ifadelerle kızımın sağ olduğu kanıtlandı ama bilgi saklayanlar konuşturulamadı’’ dedi.