Değerli Aydın Post Okuyucuları, bu haftada 2023 yılı yeni gezi rotalarında buluşmak üzere diyerek yazıma başlıyorum.

Şirketimizin  merkezi Kuşadası’nda olduğu için haftanın 2 veya 3 gününü Kuşadası’nda geçiriyorum.  Bu hafta Kuşadası’na gittiğimde cemrelerin  düştüğünü,  kışın  bittiğini,  baharın geldiğini  gördüm, bu  arada  asrın  felaketinin   yaralarının sarıldığını, Türkiye’mizin seçime doğru adım adım yaklaştığını görüyoruz, bir turizmci olarak bunları düşünürken 2023 turizm rotalarını tasarlamaya başladığımda bu soru ile karşılaştım. Seyahat tasarımcılığının gerçek bir sanat ve gerçek  bir meslek  olduğunu  gördüm. Değişime  açık olduğumuzu, her nerede isek  orayı aynı şekilde  yaşamamızı, göstermekten ziyade, planladığımız  turların kalıcı kılmanın önemli olduğunu anladım. Seyahat  gibi deneyimlerin  yıllar geçtikçe  daha da  kıymetlendiğini, bu seçimi  yapmış olmanın  gururunu  taşıdığımın  farkına vardım. Buda  bana  büyük  bir keyif  verdi.

Bir gezginci  olarak kendi yaşadığımız  şehirde  kendi başınıza  seyahate  çıkmanızı  tavsiye ediyorum. Seyahate  çıkmak  için mutlaka  şehir,  ya da ülke  değiştirmemiz gerekmez. Kendi şehrimizde turist olmayı  deneyebilir, hiç  gitmediğimiz  bir semti keşfedebilir ve ya aşina olduğumuz  yerlerin  tarihine  dair  bilgiler  edinerek her birini  farklı  görmeye  çalışabiliriz. Mesela  rotaları değil, yeni  görme  biçimlerini  keşfedebilmektir.

Yeri gelmişken, bir Aydınlı  olarak ilçeler de  dahil  olmak üzere  mutlaka  bir  defada olsa AVM Foruma  gitmişsinizdir. Forumun hemen yanı başında,  benim için  Dünyaca  ünlü  Aydın Arkeoloji  Müzemizi  isteyerek  kaç kişi  ziyaret etmiştir. Kendimize  nefes  alabilecek, avarelik yapabilecek, mutlu sürprizleri karşılayabilecek  alanlar yaratmak size iyi hissettirecektir. Denemekte fayda  var derim; Lütfen Arkeoloji  Müzemizi  gezin. Bir  üst  maddeyle   bağınız olsun  veya  olmasın, tatil boyunca  telefonunuzla  ilişkinizi  minimuma indirerek, içinde bulunduğunuz   anlardan  alacağınız  keyfi maksimum  seviyeye ulaştırabilirsiniz. Gerçek ve sanal  arasındaki  bağda, birine  ne kadar eklerseniz  diğerinden  o kadar çalacağınızı unutmayın.

Büyüleyici dünyaları anlama, yorumlama, paylaşma sürecini  yönetme  ise  gerçek sanattır. Bu nedenle  yeni rota  hedeflerini, kültürel vizyonunu, sanatsal  içeriğini, yeme- içme kültürünü, aynı amaç  ve kafadaki insanlarla  bir aradaki gezinin  ayrıntılarını  kapsayan  bir çerçevede,  kılı kırk  yaran bir  organizasyon olarak  gezi tasarımı  gerçek  bir sanatçı  işi olmak zorunda. Çünkü gerçek tüketici  herkes gibi bilinçli bir  kişidir. İyi bir seyahat tasarımcısı öncelikle  doğa- tarih- insana önem  vermek zorundadır. Bu yüzde  yaptığımız iş hatta kaldırmaz.

Her güzergahın planlanmasını, hazırlığı  ve uygulanması yoğun bir emek  gerektirir. İşte  böylesi bir çerçevede  kusursuzluğu  amaçlayıp  her şeyi en ince detayına kadar planlamak,  sıradan  olabilecek  gezileri sanat eserlerine  dönüştürecektir. Herkes tatil  ayarları ile  oynasın, nasıl mı?  Hiç gitmediğimiz  bir coğrafyaya, ya da alışık olmadığımız bir iklime, üstelik  pekte tercih  etmeyeceğiniz bir mevsimde  giderek. Hiç  görmediğimiz, bilmediğiniz, yaşamadığınız  bir tatile.

SONUÇ; Bu  zor   fakat  o denli  de  keyifli   yeni rotalara  doğru   yol alırken yapacağım  yeni programlar, yeni araştırmalar  incelemenin  esas amacı Türkiye’miz  ve dünyamız  genel  durumu  hakkında bilgi verebilmektir. Bizi bize anlatabildiysek, yeni rotalara  ışık tutmak, gezmek, görmek beni mutlu  ettiği gibi  gezdireceğim  kişileri de  mutlu edecektir. Bu da  YUPA  TURİZM ailesi  olarak  büyük  haz verecektir.

YENİ ROTALAR'DA  YENİ GEZİLER'DE, YAZILAR'DA  BULUŞMAK  ÜZERE, DEĞERLİ YORUMLARINIZI  BEKLİYORUM. RAMAZAN AYINIZI CANI GÖNÜLDEN  KUTLUYOR, KALBİ SELİM, AKLI SELİM, ZEVKİ SELİM DİLEKLERİMLE...

bahar-geldiAydın Arkeoloji MüzesiAydın Arkeoloji Müzesi2Cemre foto1