Kolajen üretimi yaşınız ilerledikçe vücudunuzda azalmaya başlar. Vücudunuzdaki kolajen üretiminin azalması yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Kolajen cilt ve vücut sağlığınız için çok önemlidir. Cildin dayanıklılığını ve elastikiyetini artırır. Piyasada kolajen takviyesi pek çok ürün bulunur. Kolajen takviye olarak alınabilir. Hatta bazı cilt bakım ürünlerinin içeriğinde de bulunur. Ancak kolajeni besinler yoluyla da vücudunuza depolayabilmeniz mümkün. Vücut tarafından sentezlenen kolajenin üretimini desteklemek için bu besinleri mutlaka tüketin.

Her zaman genç görünen sıkı ve aydınlık bir cilde sahip olmak kolay değildir. Cilt yapısı gereği çok hassastır.

Genetik faktörler, stres, beslenme, yaşam koşulları, mevsim geçişleri cilt sağlığını doğrudan etkiler. Kolajen, vücut proteinin yüzde 30'unu oluşturur. Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için kolajene ihtiyaç duyarsınız.

Cilt bakımı, düzenli beslenme ve sağlıklı bir uyku cildinizin genç görünmesine yardımcı olur. Ancak cildinize ne kadar iyi baksanız da kolajen üretimi azaldıkça yaşlanma belirtileri ile baş edebilmek kolay olmaz.

Kolajen insan vücudunda kemikler, deri, kaslar ve daha pek çok doku ve organın yapısında yüksek oranda yer alan bir protein türüdür. Vücut ve cilt yapısının sağlıklı bir şekilde korunabilmesi için kolajen gerekir.

Vücudunuzda genellikle 30'lu yaşlar itibarıyla kolajen üretimi azalmaya başlar. Bu sebeple kolajeni dışarıdan takviye olarak alma ihtiyacı duyarsınız. Kolajen takviyeri cildin elastikiyetini artırır. Cildin erken yaşlanması ile savaşır. Kırışıklık görünümünü ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Kolajeni takviye ürünlerle almak istemiyorsanız doğru besinleri tüketerek de vücudunuzun kolajen depolarını doldurabilirsiniz.

Kolajen sentezinin iyi olması için proteinden ve taze meyve sebzeden zengin dengeli bir diyet önemlidir.

Protein kaynağı olarak; kırmızı et, tavuk, yumurta, süt ürünleri ve kuru yemişler sayılabilir.

Taze sebze ve meyveden zengin beslenme antioksidan alımını artırarak kolajen yıkımını azalttığı için de kolajen düzeylerine pozitif etki sağlar.

Özellikle C vitamini kolajen desteği açısından çok önemlidir. Vitamin C kolajen üretimini artırmada etkilidir.

Vitamin C turunçgillerde, domates, biber, çilek ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur.  Ayrıca cilt sağlığınızı korumak ve erken yaşlanmayı önlemek için her gün 8-10 bardak su içmeniz de önerilir.

Kolajen takviyeleri; tablet, kapsül, toz, sıvı ve çiğneme tablet olarak bulunabilir. Ancak kolajeni takviye olarak almak istemiyorsanız bu besinleri mutlaka beslenme listenize ekleyin.

KOLAJEN DESTEĞİ SAĞLAYAN BESİNLERİN LİSTESİ

KEMİK SUYU (İLİK SUYU)

Doğal bir kolajen deposu olan kemik suyu, cilt elastikiyetini koruyor. Cilt sağlığınızı iyileştirmek ve güçlendirmek istiyorsanız kemik suyu tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kemik suyu cildin kırışmasını ve sarkmasını engelliyor. Cildin genç kalmasında en etkili bileşen kolajendir. Ancak kolajeni içerden almak en doğru olan yöntemdir. Yani kolajen zengini kemik suyunu içerek cildinizin her yaşta genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kemik suyu kolajen, glutamin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, amino asitler, kondroitin, glukozamin ve prolin gibi maddeler içerir.

Bu maddeler insan vücudunda da vardır fakat zamanla azalır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kemik suyu içerek bu maddelerin azalmasını engelleyebilirsiniz. Her gün 1 bardak içerek vücudunuza kolajen takviyesinde bulunabilirsiniz.

YER FISTIĞI 

Yer fıstığı, cildin dolgun ve genç görünmesini sağlayan kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olan çinko açısından yüksektir. Cildi sıkılaştırır ve sarkmaları önler. Kırışıklıklar ile savaşır. İnce çizgilerin görünümünü azaltır. Yer fıstığı tüketmek cildi iyileştirir.

Cildin dayanıklılığını artırır. Yer fıstığı aynı zamanda vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından da zengindir.

PROPOLİS

Propolis cilde kolajen desteği sağlar. Bu özelliği ile hücreleri hızlı bir şekilde yeniler. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.

Propolisin içeriğindeki kolajenler, cildin kolajen seviyesini arttırarak cildin gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Cildin elastik yapısını koruduğu ve kolajen üretimini desteklediği için cildin kırışmasını da önler

KİVİ

Kivinin içerisinde A, C ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminler cilt sağlığını korur ve cildi onarır.

Kivi tüketerek cildinize kolajen desteği sağlayabilirsiniz. Sevilen bir kış meyvesi olan kiviyi her gün 1 adet tüketmek cildinizi gençleştirir adeta zamana meydan okur.