Balıkesir merkezli uluslararası dolandırıcılığa operasyon! 103 şüpheli gözaltına alındı Balıkesir merkezli uluslararası dolandırıcılığa operasyon! 103 şüpheli gözaltına alındı
Hatay’da enkazlardan çıkarılan milyonlarca lira değerindeki ziynet eşyası, para ve açılmamış kasalar, Emniyet’in güvenliğini sağladığı ve gizli tuttuğu bir alanda depolanıyor.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından Hatay’da binlerce bina yıkıldı. Binlerce insan hayatını kaybetti, binlercesi yaralanarak evsiz kaldı. O insanlardan geriye ise sadece enkazda bulunan eşyaları kaldı.

Milliyet'ten Elif Altın'ın haberine göre milyonlarca lira değerindeki ziynet eşyası, para ve içerisinde değerli eşyaların olduğu açılmayan kasalar, Emniyet’in güvenliğini sağladığı ve gizli tuttuğu bir alanda depolanıyor.

Sahiplerinin belki bin bir türlü emekle biriktirdiği paralar, bir düğünde takılan takılar, bir öğrenciye ait laptop ve içinde değerli eşyaların olduğu kasalar görüntülendi.

Deprem bölgesinde enkaz çalışması yapan kurtarma ekipleri emniyet personeli ve askeri personel tarafından bulunan ziynet eşyası, silah, değerli eşya, para, değerli belgeler, kasalar; savcılığa ve emniyete haber verilerek enkazdan alınıp güvenlikli ve gizli tutulun bir alana alınıyor.

Ekipler, enkazdan çıkan değerli eşyaları, enkaz çalışmasının olduğu yeri tutanağa bağlayarak güvenlikli bir alana sevkini sağlıyor. Görevli emniyet personelince, güvenli alan içerisine alınan bu eşyalar, delil poşetlerine konulup, numaralandırmaları yapılarak kayıt altına alınıyor ve ardından da kilitlenip emanete konuluyor.

HAZİNE’YE GİDECEK

Teslim alınan bu malzemeler tasnif edilerek içerisinden sahibine ulaşılabilecek olan (cüzdan, silah, pasaport, tapu belgesi v.b.) emanetler sahibine teslim edilecek. Bununla birlikte değerli eşyaların konmuş olduğu kasalar, ziynet eşyaları ve para gibi çok değerli eşyalar için polise başvuran depremzedenin bu değerli eşyaların kendilerine ait olduğunu ispat etmeleri gerekiyor.

Kişinin bunu ispat etmesi karşılığında, doğruluğu teyit edildikten sonra teslimi yapılıyor. Başvurusu yapılmayan, sahibi teyit edilemeyen, doğrulanamayan veya ispat edilemeyen eşyalar 1 yıl bekletildikten sonra devlet hazinesine gidecek.

MİLYONLARCA LİRALIK DEĞERLİ EŞYA SAHİPLERİNİ BEKLİYOR

Depoda şu ana kadar 80 kasa, milyonlarca lira değerinde ziynet eşyası (bilezik, kolye, pırlanta v.s) ve para, laptop, çeşitli silahlar, bir okula ait teleskop ve bozuk paralara kadar maddi değeri olan eşyalar bulunuyor. Hatay’da devam eden arama kurtarma çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmaları nedeniyle polise değerli eşyaların teslimi halen devam ediyor.