Emekli ikramiyesi ne zaman ödenecek ve dul ile yetimlere ne kadar bayram ikramiyesi ödenecek gibi detaylar netleşti.


BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?

Bayram ikramiyesi, 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti. Bu zam oranıyla geçtiğimiz yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emeklilere toplamda 4 bin lira ikramiye ödenmişti.

Erdoğan, partisinin Ordu mitinginde emekli bayram ikramiyesine yapılan yüzde 50'lik zammı duyurarak miktarın 3 bin liraya yükseltildiğini açıkladı.


PEKİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Bayram ikramiyesinin 3 bin liraya yükseltilmesini öngören teklif, dün TBMM Başkanlığı'na sunulan 8. Yargı Paketi'nde yer aldı.

AK Parti'nin Meclis'e sunduğu 43 maddelik yargı paketi önümüzdeki hafta Adalet Komisyonu'nda ele alınacak. Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılmasını öngören kanun teklifi, yerel seçimler öncesinde Mart ayından önce Meclis tarafından kanunlaştırılacak.

EYT'liler, zamla artırılan emekli bayram ikramiyesinden yararlanacak mı? EYT'den emekli olanlar, daha önce emekli olanlar veya emeklilik için başvuruda bulunanlar da bayram ikramiyesinden faydalanacak.

Tüm emekliler, hak ettikleri maaşın tamamını alacakları için 3 bin lira tutarında emekli ikramiyesi alacaklar. Dul ve yetimlere ise hak ettikleri oranlarda bayram ikramiyesi ödenecek.

Türkiye’de Kariyer Geliştirmek İçin En İyi 15 Şirket Belirlendi Türkiye’de Kariyer Geliştirmek İçin En İyi 15 Şirket Belirlendi


DUL VE YETİMLERE NE ALACAK?

Dul ve yetimler, emekli maaşlarının yüzde 75'ini hak edenlere 2.250 lira, yüzde 50'sini hak edenlere 1.500 lira, yüzde 25'ini hak edenlere ise 750 lira ödeme alacak.

Milyonlarca emekli, zamlı bayram ikramiyesinin ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Ramazan Bayramı bu yıl 10-11-12 Nisan tarihlerinde kutlanacak.

Dolayısıyla, ilk bayram ikramiyesinin 9 Nisan tarihinden önce ödenmesi gerekecek. Kurban Bayramı ise 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde olacak ve bayram ikramiyesinin 15 Haziran'dan önce ödenmesi gerekecek.