banner339
banner313

Bakan Müezzinoğlu'ndan 'flaş emeklilik' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz." dedi.

Bakan Müezzinoğlu'ndan 'flaş emeklilik' açıklaması
banner401
banner427

TBMM Genel Kurulunda, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi  indirimi, Ahilik Sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışlarında KDV  istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarını yeniden yapılandıran  düzenlemeleri de içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun  ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi  üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Teklifin birinci bölümünün görüşmelerinde milletvekillerinin  sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili  açıklamaları son derece net yaptıklarını belirterek, "Özellikle bizdeki emeklilik  yaşı şu an itibarıyla ortalama 52. OECD ülkelerinin ortalama emeklilik yaşı ise  72. Yaptığımız düzenlemeyle bunu 2036'ya kadar erkeklerde 60 yaşına, kadınlarda  da 58 yaşına dönüştürecek bir yolculuk yapılıyor." diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o  yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı  ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda  çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti  alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine  tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti  alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve  çalışmamız söz konusu değil."

Büyükanne projesi

İş dünyasından gelen talep üzerine, doğum yapan anneye, çocuğu 6  yaşına gelinceye kadar yarım gün çalışma hakkı tanıdıklarını hatırlatan  Müezzinoğlu, bundan dolayı kadın istihdamında sorunlar yaşanabileceğinin  değerlendirildiğini belirtti.

Büyükanne projesine ilişkin Müezzinoğlu, "Bizim toplumsal kültürümüzde  büyükanne kültürü olduğu, proje bazlı çalışma yapılabileceği konusunda  değerlendirmeler yapıldı ve bunu sanayi odalarımız, ticaret odalarımız,  sendikalarımız, işveren sendikaları ve işçi sendikalarıyla yaptığımız  değerlendirmelerden sonra bir pilot uygulama, proje şeklinde başlattık."  ifadesini kullandı.

Müracaatları pazartesi günü sonlandırdıklarını belirten Müezzinoğlu,  "Müracaatlarda hak edebilen, bu kapsam içine girebilecek sayı 31 bin 262. Burada  annenin 2 asgari ücretten az geliri olma, ailenin de total gelirinin 3 asgari  ücreti geçmeme, büyükannenin sağlık durumu gibi kriterlere göre bu 31 bin 262  kişi aşağıdan yukarı doğru sıralandırılarak 6 bin 500 aileye bu hakkı tanıyacak,  10 ilde bu pilot uygulamayı değerlendirecek bir yıllık bir pilot uygulama. Bu  pilot uygulamayla ilgili işçi sendikalarımız, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in de katkıları  var." diye konuştu.

Bunun maliyetinin yüzde 50'sini sendikaların, işverenlerin ve  odaların, yüzde 50'sini de İŞKUR'un üstlendiğini aktaran Müezzinoğlu, projenin,  bir yıllık pilot uygulama olarak şekilleneceğini söyledi.

"Herkes kendi tercihini kendi yapar"

Muhtarlarla ilgili SGK primleri konusunda bir talep olduğunu anımsatan  Müezzinoğlu, bu konuda yaptıkları genel çalışmayı Başbakan Binali Yıldırım'a  sunduklarını ve konunun hükumet bazında değerlendirileceğini kaydetti.

Halk oylaması için kapı kapı gezdiğini anlatan Müezzinoğlu, "Herkes  kendi yolunu kendi seçer. Dolayısıyla televizyonlar da serbest, kapılar da  serbest, sokaklar da serbest, caddeler de serbest. Her tarafta her vatandaşa  herkes ulaşabilir." dedi.

AK Parti iktidarının bugünlere millete güvenerek geldiğini vurgulayan  Müezzinoğlu, "Millete kimin güvenip güvenmediğini burada, bu kürsüde gördü bu  millet. Bu meydanda kürsü işgaliyle kimin güvenip güvenmediğini millet gördü.  Milletten korkan biri varsa belli, millet biliyor onu." ifadesini kullandı.

Tarımdaki üretim artışına da değinen Müezzinoğlu, "Hangi kalemi  alırsanız alın, ister 2002'ye göre alın, ister 2007'ye göre alın, ister 2010'a  göre alın, ister bir yıl öncesine göre alın; bu alanda üretim artışı var mı yok  mu? Üretim artışı olduğuna göre burada öyle veya böyle belirli kazanımlar da  vardır." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 09:20
banner218