banner339
banner274

8 Mart açıklamasında kadın avukatı iten Baro Başkanından açıklama: Refleks

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, 8 Mart'ta düzenlediği basın toplantısı sırasında bir kadın avukatı kürsüden itmesiyle ilgili olarak açıklaması yaptı.

8 Mart açıklamasında kadın avukatı iten Baro Başkanından açıklama: Refleks
banner401
banner427

Beraberinde kadın avukatlarla birlikte açıklama yapan Er, "Dün gerçekleşen olay bizi üzdü. Olayda basında yer aldığı gibi kasıtlı bir itme hareketi yok. Biz kürsüye bir arkadaşımızı davet ederken davetsiz ve izinsiz şekilde kürsüyü işgal eden bir avukat arkadaşımız var. Oradaki mesele, benim gelen arkadaşa yol açma anında yapmış olduğum bir refleks" dedi.

Er, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve anayasa değişikliği paketine ilişkin dün basın açıklaması yaptığı sırada, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonunun (TÜBAKKOM) gönderdiği basın metninde oynama yapılmak istendiğini iddia eden bazı kadın avukatların tepkisi üzerine yaşanan tartışmayla ilgili Mersin Barosunda basın toplantısı düzenledi.

Mersin Barosu olarak tüm meslektaşlarla bir arada olmayı hedeflediklerini ifade eden Er, herkese eşit mesafede yaklaştıklarını söyledi. Er, olaydan üzüntü duyduklarını belirterek şöyle devam etti: "Dün gerçekleşen olay bizi üzdü. Olayda basında yer aldığı gibi kasıtlı bir itme hareketi yok. Biz kürsüye bir arkadaşımızı davet ederken davetsiz ve izinsiz şekilde kürsüyü işgal eden bir avukat arkadaşımız var. Oradaki mesele, benim gelen arkadaşa yol açma anında yapmış olduğum bir refleks. Herhangi bir kasıtlı itme, kakma yok, ya da basında darp diyorlar, bu kadar ileri giden bir eleştiri bizi üzdü."

Er, olayın provokasyon olduğu iddiasını yineleyerek şunları söyledi: "Dün yaşanan böyle tatsız bir olayda, bir grup avukatın provokasyon amaçlı olarak önceden planladığını düşünüyorum. Tabii ki kadınlarımıza karşı böyle bir hareketi isteyerek yapmış değilim. Refleksti, üzüntü duyuyoruz. O arkadaşımızdan değil, tüm kadın arkadaşlarımıza üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyorum."
Yaşanan tartışmanın ardından Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanlığından istifa eden Burcu Düzen Gürler de bir grup kadın avukatla Mersin Adliyesindeki baroya ayrılan bölümde düzenlediği basın toplantısında, merkezden 21 üyenin istifa ettiğini belirtti. TÜBAKKOM tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gönderilen basın bildirisine Er'in müdahale etmeye çalıştığını söyleyen Gürler, "Bu metne ve merkezin işleyişin yapılan müdahale ilk olmadığı gibi son olmayacağı yönündeki endişelerimiz olması sebebiyle istifalarımızı sunduk. İstifa eden merkez üyelerini temsilen istifa metnini okumak için kürsüye çıkan kadın meslektaşımıza yapılan fiziki müdahaleyi kınıyor, en kısa sürede amasız ve fakatsız özür beklediğimizi beyan ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 14:03
banner218