Yunanistan'da yayın yapan bir yerel kanal olan Blue Sky Tv'de ülkesinin Türk ordusuna karşı alacağı tedbirleri anlatan spiker Ioannis Theodoratos, Yunanistan'ın yeni satın aldığı Meteor füzeleri ile sadece Türk F-16'larını değil, çok daha yüksek seviye uçakları da durdurabileceklerini iddia etti.

"PLANLARINI BOZACAK"

Meteor füzelerinin başlıca hedefinin Türk Hava Kuvvetleri'nde yer alan uçan radar uçakları ve hava ikmal uçakları (tanker) olduğu öne süren Theodoratos, bu füzelerin uçakları rahatlıkla alt edemeyecek olsa da bunların kullanımında kesinlikle plan değişikliğine yol açacağını iddia etti.

TCG ANADOLU'YU İZLİYORLAR

Daha önce yaptığı yayınlarda Türkiye'nin savunma alanında Yunanistan'dan güçlü olduğunu söyleyen Theodoratos, Exocet'in 175 kilogram başlıkları bulunduğunu söyleyerek, bunların TCG Anadolu'ya karşı da etkili olacağını öne sürdü. Öte yandan Exocet füzesi taşıyan Rafale ve Mirage2000 savaş uçaklarının İHA'lara karşı üstün çıkacağını savunan Yunan spiker, TCG Anadolu'ya karşı ise Harpoon ve Exocet füzelerinin etkili olacağını iddia etti.

Olası bir senaryoda 50-70 kilometre mesafede 4 Rafale savaş uçağının Türk F-16'larını önleyeceğini söyleyen Theodoratos, daha sonra Exocet'lerin saldırıya geçeceğini ve bu şekilde Türk ordusuna üstünlük sağlayacaklarını öne sürdü.

"YUNANİSTAN TÜRKİYE'NİN DENGİ DEĞİL"

Yunan spiker Theodoratos'un iddiaları ile ilgili Posta.com.tr'ye konuşan Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, TCG Anadolu'nun Yunanistan özelinde yapılan bir uçak gemisi olmadığını söyleyerek, bunun Türkiye'nin kıtalararası küresel güç olma yolunda atılan bir adımı olduğunu belirtti.

TCG Anadolu'nun bu sektörde yalnızca bir başlangıç olduğunu söyleyen Başbuğ, bunun arkasının geleceğini söyleyerek Yunanistan'ın Türkiye'nin dengi olmadığını yineledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu: Deprem bölgesinde vergi yükümlülükleri ertelendi Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu: Deprem bölgesinde vergi yükümlülükleri ertelendi

"AYNI TUZAK KURULUYOR"

Başbuğ, ABD ve Batı'nın Rusya'ya Ukrayna üzerinden kurduğu tuzağın aynısının Türkiye'ye de Yunanistan üzerinden kurulduğunu söyledi.

Rafale uçakları ile Yunanistan'ın hava gücü olarak öne geçtiği iddialarına da cevap veren Başbuğ şöyle konuştu:

TÜRKİYE'NİN ASIL HEDEFİ...

Türkiye'nin hiçbir zaman Yunanistan özelinde bir hamle yapmayacağını söyleyen Başbuğ, Türkiye'nin çok daha büyük düşündüğünü belirterek, hedefin küresel güç olmak olduğunu ifade etti.

Rafale uçaklarının F-35 ve F-16'lar ile kıyaslanan bir uçak olduğunu söyleyen Başbuğ, bunların Yunanistan'da var olmasının bir üstünlük göstergesi olmadığını söyleyerek, asıl maharetin bunu kullanan pilotlarda ve stratejide olduğunu belirtti.

AĞAR: TÜRK'ÜN GÜCÜNÜ YABANA ATIYOR

Theodoratos'un yaptığı açıklamalara tepki gösteren Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, "Yunan spiker, Türk'ün sadece gücünü değil, savaş aklını ve öfkesini de yabana atmasın" dedi.

Türkiye'nin hiçbir zaman Yunanistan'a düşmanlık etmediğini söyleyen Ağar, Theodoratos'un sosyal medya şöhreti ile hamaset yaptığını söyleyerek, "Savaş çocuk oyuncağı değildir. Eğer ateş bacayı sararsa yanan sadece kendisi olmaz" ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN İLE MÜCADELEDE İHTİYAÇ YOK"

TCG Anadolu'nun vurulabileceğı iddiasına da cevap veren Ağar, Türkiye'nin bu gemiyi füzelere yem yapmayacağını belirterek, Türk ordusunun buna karşı tedbir alabilecek aklı olduğuna dikkat çekti.

Yunanistan ile olası bir mücadelede Anadolu'ya ihtiyaç bile olmayacağını söyleyen Ağar, şöyle konuştu:

"ÜSTÜNLÜĞÜ KAPATMANIN YOLLARI VAR"

Rafale ve meteor füzelerinin teknik kabiliyetinin Türkiye'de bulunan F-16'lardan görece üstün olduğunu belirten Ağar, bu üstünlüğü kapatmanın da türlü yolları olduğuna dikkat çekerek, "Savaş uçağında onların üstünlüğü varsa, hava savunma sistemlerinde de Türkiye önde" dedi.

Rafale uçakları ile mücadele kapsamında gerekirse uçakların kaldırılmasının engellenmesi, eğer kalkarsa da inecek bir havalimanı bulamayacak noktaya kadar getirilebileceğini söyleyen Ağar, TCG Anadolu'nun hiçbir zaman Yunanistan'ın vurabileceği bir konuma gelmeyeceğini de belirtti. DHA