YouTube, geçen yılın sonlarında “Ortak Canlı Yayın” özelliğini getireceğinden bahsetmişti. Fakat o zamandan sonra bu konuyla ilgili herhangi bir gelişme olmadı. YouTube’un resmi Twitter hesaplarından biri dün yaptığı paylaşımla Ortak Canlı Yayın özelliğini getirdiklerini açıkladı. 

TeamYouTube adlı Twitter hesabından paylaşılan tweete göre YouTube, akıllı telefonlar üzerinden Ortak Canlı Yayın özelliğini getiriyor. Bu özellik, adından da anlaşılabileceği gibi iki kanalın ortak canlı yayın yapmasını sağlayacak.

Herkesin konuk olabileceği bu canlı yayınları açmak için kanal sahiplerinin en az 50 aboneye sahip olması gerekiyor. Kanal sahipleri, canlı yayın sonrasına YouTube Studio’da analizleri görüntüleyebilecek. Yayına konuk olan kişiler ise tabii ki bu verilere erişim sağlayamayacak.

Yenilik, şu anda birkaç içerik oluşturucusuyla test ediliyor. YouTube Yardım tarafından belirtilen yazıya göre yakında daha fazla içerik oluşturucuya sunulacak. YouTube üzerinde Ortak Canlı Yayın yapmak için aşağıda yer alan adımları sırasıyla takip edebilirsiniz:

- YouTube uygulamasına giriş yapın- Alt kısımda yer alan Oluştur + sekmesine tıklayın- Oluştur+ sekmesindeki “Ortak Canlı Yayın” butonuna dokunun- Yayın için konuklar tarafından görüntülenecek başlık, açıklama gibi ayrıntıları belirtin.- “Bitti” butonuna dokunun- Canlı yayına konuk olacak kişiyi “ortak yayıncıyı davet edin” sekmesine dokunun. Buradan bağlantıyı kopyalayarak ya da ortak yayıncıya davet bağlantısı gönderin.- Canlı yayın konuğu geldikten sonra “Canlı Yayını Başlat” sekmesine dokunun.