Türkiye'nin en temiz havası o şehirde! Toz değil oksijen soluyorlar Türkiye'nin en temiz havası o şehirde! Toz değil oksijen soluyorlar

Türkiye'deki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ile Spor Bilimleri Fakültelerine gitmek isteyen öğrencilerin BESYO yetenek sınavına girmesi gerekir. Bu sınav ile öğrencilerin bedensel ve sportif yeterliliklerinin ölçülmesi amaçlanır. Önceden üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteren ve zorluk derecesi farklılaşan özel yetenek sınavlarında sistem kökten değişti.

NTV'de yer alan habere göre, Yüksek Öğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, bahsi geçen okulların özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programları için YÖK tarafından belirlenen üniversitelerde ve tarihlerde özel yetenek sınavı yapılacak.

Söz konusu programlara başvuru ve yerleştirme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Artık bu programlar için ilgili yükseköğretim kurumuna başvuru yapılmayacak.

Böylelikle adayların sınav için sık sık şehir değiştirme zorunluluğu da ortadan kalkacak. YÖK'ün aldığı karar ile adaylar artık istedikleri şehirde sınava katılabilecek. Sınavlar üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermeyecek. Her aday aynı sınava tabi olacak.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi 2024-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yayımlanacak.