Uzay bilimi ve yapay zeka bilimindeki sair teknolojik gelişmeler her geçen gün büyüyedursun dolandırıcılar da çağa ayak uydurmakta geç kalmadılar. Dolandırıcılar gün geçtikçe yeni yol ve yöntemler ile masum insanları dolandırmaya ve mağdur etmeye devam ediyorlar. Öyle ki mahkeme kararı, savcılık müzekkeresi ve uzlaştırma evrakı bile yazmaya başladılar.

           

Bu konuda son aylarda en çok şikayet gelen dolandırıcılık olayından bahsetmek ve okuyucularımı dikkatli olmaları konusunda uyarmak istiyorum. Konu şu şekilde;

Öncelikle dolandıcıların hedef kitlesinden bahsedelim; çoğunlukla orta yaş, sosyal  medya hesabı olan( Facebook, Instagram, ve Twitter vs.), tercihen evli erkekler.

Dolandırıcılık eylemi şöyle başlıyor, dolandırıcılar genç bir kızın profil fotoğrafının olduğu sosyal medya hesabı üzerinden, kurban seçtiği erkek kullanıya arkadaşlık isteği gönderiyor ve mesaj yazıyor. İlk mesajlar havadan sudan, “Nerelisin?” ve “Neler yapıyorsun?” tarzında günlük konuşmalardan oluşuyor. Dolandırıcılar güven oluşturmak adına bir süre gerçekçi ve inanılır şekilde sohbet etmeye devam ediyor.

Dolandırıcılar bir süre sonra sohbete Whatsapp üzerinden devam edilebileceği söylüyor ve erkek kişiden cep telefonunu istiyor. Hattın ucunda gerçek bir kadın dolandırıcı ile kurban seçilen erkek cep telefonu ile konuşmaya başlıyorlar. Konuşan kişi gerçek bir kadın olduğu için kurban seçilen erkek de iyiden iyiye bu konuşmaların doğal olduğuna ikna olmuş oluyor. 

Dolandıcı kadın bir süre sonra telefon konuşmalarında sohbeti cinselliğe çekip, çıplak genç kadın fotoğraflarını kendisine aitmiş erkek kullanıcıya atıyor. Erkek kullanıcıdan da aynı şekilde çıplak fotoğraf atmasını istiyorlar. Genç bir kadın ile cinsel sohbette bulunduğunu sanan erkek, kendisine gönderilen müstehcen fotoğraflara karşı kendisi de fotoğraf gönderir ya da sohbet ile dahi karşılık verdiğinde senaryoyu uygulamaya başlıyorlar.

           

Telefon ile konuşma ensasında arkadan bir kapı açılma sesi duyuluyor ve kadın “Eyvah Ağabeyim! ( Ya da Babam!)” diyerek doğal bir yakalanma tiyatrosu oynuyor. Neye uğradığını şaşıran mağdur erkek, bu saatten sonra 18 yaşından küçük bir kız ile cinsel konuşma ve fotolarının olduğu gerekçesiyle şikayet edilmekle tehdit ediliyor.

1-2 gün içerisinde Adalet Bakanlığı personeli olduğunu söyleyen bir kişi arıyor ve konuştuğu kızın 18 yaşından küçük olduğunu, kanunen bu yaptığının suç olduğunu ve ailenin şikayetçi olacağını söylüyor.  Neye uğradığını şaşıran mağdur erkek olayın duyulması vehameti bir yana hapis cezası da alabileceği korkusu ile ciddi bir kumpasa maruz kalıyor.

Adalet Bakanlığında Uzlaştırmacı olduğunu söyleyen dolandırıcı olayın uzlaşma ile çözülebileceğini ve bu sebeple aileye para öderse olayın kapanacağını söylüyor ve mukabilinde para istiyor. Eğer mağdur erkek bu aşamaya kadar hala ikna olmaz ise tüm ailesinin isim-soyisim ve TC Kimlik numarası bilgileri de kendisi paylaşılıyor. ( Bu noktada verilen bilgilerin ne yazık ki tamamı doğru. Yani dolandırıcıların elinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm kimlik bilgileri mevcut.)

Olayın adliyeye intikal ettiğini düşünen mağdur erkek olayı ailesinin ve çevresinin duyacağı endişesi ile talep edilen uzlaştırma bedelini ödemek zorunda kalıyor. Ödemeler yeterli gelmez ise muhtelif zamanlarda tekrar para talep ediliyor.

           

Yukarıda anlatmış olduğumuz hikaye tek bir evde, organize şekilde çalışan kadın ve erkek dolandırıcılar tarafından yüzlerce kişinin milynlarca lira dolandırılması ile sonuçlandı. İşin kötü tarafı ise dolanıdırılan bir çok kişinin hala şikayetçi olmadı ve kendisine oynanan tiyatroyu gerçek zannederek ve para ödeyerek olayın üzerini kapatmaya çalışıyor olması.

Aşağıda dolandırılar tarafından düzenlenmiş sahte mahkeme evraklarını da paylaşıyorum ve dikkatli olmanızı diliyorum.

İyi haftalar.

foto-1foto-2

İhtiyaç sebebiyle tahliye davası hakkında merak edilenler Makale: İhtiyaç sebebiyle tahliye davası hakkında merak edilenler