Geçtiğimiz hafta Cuma günü İstanbul’da JP Morgan’ın organizasyonunda, çok sayıda uluslararası yatırımcının katılımıyla bir toplantı gerçekleşti. Sn. Mehmet Şimşek ve Sn. Hafize Gaye Erkan’ın birlikte katılım göstermesi noktasında verilmek istenen mesaj önemliydi.

Bu buluşmalar özellikle haber akışı ve beklentiler dahilinde piyasaları yakından ilgilendirdiği için yerli yatırımcı tarafında da merak konusu oldu.

Aslına bakarsak organizasyon; Batı sermayesiyle iletişim sürecinin güçlenmesi ve öncesinde yıkılan köprülerin yeniden inşası noktasında atılmış pozitif bir adım olarak yorumlamak yanlış olmaz. Bu bağlamda yaşanan görüşmeler kısa vadede Borsa tarafına olumlu yansımış ve Cuma günü iyi bir haftalık kapanış gerçekleşmiştir.

Ancak geçen yazımda da başlıca sebepleri uzun uzun belirttiğim üzere sadece görüşmeler ve söylemler tek başına Batı sermayesi için yeterli olmayacaktır. Özellikle alınacak aksiyonlardaki hür irade sınırı büyük bir soru işareti yaratmakla beraber önümüzdeki süreçte atılacak somut adımlarla birlikte söylemlerin tutarlılığı batılı sermaye tarafından yakından takip edilecektir.

***

Piyasalar tarafına bakacak olursak Borsa İstanbul geçen hafta rekor bir kapanışa imza attı. Geçen hafta orta vade beklentilerimi detaylı olarak temel nedenleriyle sizlerle paylaşmıştım ve haber akışı özelinde olağan üstü bir durum yaşanmadıkça geçerliliğini korumaktadır.

 Çeşitli yöntemlerle harmanlanmış Orta vade Teknik analizlerimiz ışığında Bist100 endeksinin 7.000 üzerinde tutunması halinde de ilk hedef seviyesi olarak belirttiğim seviye olan 7.430’a nokta atışı ulaştık ve Bist100 haftalık olarak en yüksek 7.427 seviyesini gördü.

Ayrıca bilanço döneminin de sonuna yaklaşırken kısa vade beklentilerinde kısmen satın alındığı bir sürecin içerisindeyiz. Önümüzdeki süreçte seçici olmak kaydıyla, temel açıdan güçlü ayrışan şirketlerin yıl sonu özelinde ve orta/uzun vadede beklentileri devam edecek olup, fiyatlara pozitif yansıyacaktır.

Göz ardı etmemekte fayda var ki; haber akışının yoğunluğu ve beklentilerin kısa vadede piyasaları olumlu desteklemesi ile sert bir kar realizasyonu yaşamadık.

Yine soluksuz yükselen bir yapı içerisinde, bireysel yatırımcı tarafında da haliyle yeni girişler adına yüksek fiyatların varlığından kaynaklı bir takım endişeler oluşabilmektedir.

Bu açıdan yaşanabilecek kısa vade sınırlı geri çekilmelerde destek seviyelerini kademeli olarak takip etmek faydalı olabilir.

Yılın son çeyreği öncesi; Ağustos sonu ve Eylül ayı içerisinde oluşabilecek muhtemel hareketler ve oluşabilecek fırsatlar da yakından takip edilmelidir. 

Bu noktada özellikle %40’lara varan mevduatların şuan için %29’lara kadar düşmüş olması, alternatifleri daralan ve enflasyon karşısında tasarruflarını eritmek istemeyen yatırımcıları da Borsa tarafına yönlendirmiştir.

***   

Dolar/TL tarafında kontrolün kısmen devam ettiğini ve 27 TL seviyesinin bir direnç konumunda olduğunu belirtmiştik. Olası yukarı hareketlerde teknik açıdan 30TL civarına bir hareketin güçlenmesi muhtemel ki; bazı global kuruluşlarında yakın dönemde yayınladıkları analizlerde benzer seviyeleri desteklemektedir.

***

Yine Türk yatırımcısının geleneksel olarak ilgi gösterdiği Altın tarafına… Ekonomik konjonktürden kaynaklı baskı durumu devam etmektedir. Özellikle FED’in bu noktadaki tutumu ve önümüzdeki süreçte atacağı adımlar altının seyrini doğrudan etkileyecektir ki beklenti mevcut durumun bir süre daha devamı yönündedir.

Bu bağlamda Küresel Piyasaları yakından ilgilendiren ve Perşembe günü açıklanacak olan ABD Enflasyon verileri yakından takip edilmelidir. Ayrıca Petrol tarafındaki yükseliş devam edecek mi? Petrol fiyatlarındaki artış enflasyon rakamlarına ne ölçüde etki edecek ? Enflasyon verileri beklentilerle paralel mi yoksa beklentilerin üzerinde mi gerçekleşecek süreçte birlikte göreceğiz.

Ons Altında teknik olarak 1930 Usd seviyesi destek olarak takip edilebilir. Altı kapanışlar gerçekleşirse bir miktar daha gerileme yaşanabilir. Yine yukarı doğru hareketlerde ise kısa vadede 1985 Usd direnç olarak takip edilebilir.

İyi Haftalar …

(Burada yer alan bilgiler herhangi bir sermaye piyasası aracına ve ya diğer varlıklara yönelik bir yatırım tavsiyesi, alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir. Sadece şahsi yorum/görüş içermektedir. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; yetkili kuruluşlar tarafından imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.)

Anıl Kösehancı yazdı: İki seçim arası ekonomik gelişmeler ışığında borsa Anıl Kösehancı yazdı: İki seçim arası ekonomik gelişmeler ışığında borsa