Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart yerel seçimlerinde kullanılacak birleşik oy pusulasının sıralamasını belirleme sürecinde yapılan kura çekimine dair çıkan iddialara yanıt verdi.

YSK, 31 MART YEREL SEÇİMLERİNDEKİ OY PUSULASI KURASI İLE İLGİLİ İDDİALARI YALANLADI

YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart yerel seçimlerinde kullanılacak birleşik oy pusulasında birinci sırada AK Parti'nin bulunmasına ilişkin, yapılan kurada usulsüzlük yapıldığı iddialarını yalanladı.

YSK'DAN AÇIKLAMA

YSK'dan yapılan açıklamada, siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerinin belirlenmesi için gerçekleştirilen kura çekiminde usulsüzlük yapıldığı şeklinde bazı sosyal medya platformları ile basın-yayın kuruluşlarında iddialara yer verildiği belirtildi.

Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde deprem Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde deprem

KURA ÇEKİMİNİN ŞEFFAFLIĞI

Yerel seçimlerde partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesine yönelik kura çekimi açıklamasında, "27 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 14.00'te, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimi için siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki konumlarının belirlenmesi amacıyla Yüksek Seçim Kurulu Başkan ve üyeleri huzurunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, yasa gereği kurula her toplantısında katılan 6 siyasi parti temsilcisi ve seçime katılma yeterliliğine sahip 35 siyasi parti temsilcisi hazır bulundu. Kura çekimi işlemi, canlı olarak 20'ye yakın yayın kuruluşunun katılımı ve basın mensuplarının gözetiminde gerçekleştirildi. Hiçbir itiraz olmadan tutanak altına alındı."