Prof. Dr. Hakan Kara, son faiz artışı ve KKM'den çıkış stratejisiyle kafası karışan vatandaşlar için paralarını enflasyona karşı korumaları için gerekli olan yıllık TL mevduat faizini hesapladı. Ancak bu faizi şu anda hiçbir banka vermiyor. KKM'den dönen için faiz en fazla yüzde 50.

Merkez Bankası’nın politika faizini geçen ay 750 baz puan artırarak yüzde 25’e çıkarması ve kur korumalı mevduatın (KKM) hızını kesmek için bankalara getirdiği yeni yükümlülükler nedeniyle cazibesini yitirmesi, parasını enflasyona karşı korumak isteyen milyonlarca vatandaşın aklını karıştırdı.

Parası KKM’de olanlar, hesap kapanışında bankanın kendisine teklif ettiği yıllık yüzde 50’ye varan TL mevduata mı geçsin yoksa döviz ya da hisse senedi mi alsın?

KKM’de olmayan ama parasını TL mevduatta tutmak isteyenler ise yıllık en fazla yüzde 40’a çıkan faize razı mı olsun?

S&P Türkiye’nin not görünümünü yükseltti S&P Türkiye’nin not görünümünü yükseltti

İşte bu noktada akla “Şu anda TL’yi enflasyona karşı koruyacak kısa vadeli mevduat faizi nedir?” sorusu geliyor. Merkez Bankası eski Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara da Twitter hesabından bu sorunun yanıtını veren bir tweet paylaştı.

Kara, önce “Yılın kalanında enflasyon aylık ortalama yüzde 4’ün biraz üzerinde gerçekleşebilir. Dolayısıyla tasarrufunuzun reel olarak erimemesi için aylık en az yüzde 4 faiz getirisi gerekiyor.

Enflasyona karşı koruyacak kısa vadeli mevduat faizi nedir diye çok soru geliyor. Basit bir hesap: - Yılın kalanında enflasyon aylık ortalama %4'ün biraz üzerinde gerçekleşebilir. Dolayısıyla tasarrufunuzun reel olarak erimemesi için aylık en az %4 faiz getirisi gerekiyor. - Ödev: aylık %4'ün yıllık mevduat faizi eşleniğini hesaplayın.

Yanıt: %60. Stopajı da eklersek %63 Yani kısa vadede enflasyona karşı koruyan mevduat faizi %63. (Not: bu paylaşım finansal okuryazarlığa katkı amacıyla yapılmıştır.)