Türk-İş’in her ay açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin araştırmasına göre, aylık gıda enflasyonu yüzde 12,38 oldu. Böylelikle gıda enflasyonunda Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

YOKSULLUK SINIRI 37 BİN TL’Yİ GEÇTİ

Temmuz ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, kamuoyunda bilinen haliyle açlık sınırı 11 bin 658 TL’ye yükseldi.

Ata tohumu toprağın bereketine bereket kattı! Bir tanesi 30 kilo geldi, çiftçi bile şaşırdı Ata tohumu toprağın bereketine bereket kattı! Bir tanesi 30 kilo geldi, çiftçi bile şaşırdı

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, diğer deyişle yoksulluk sınırı ise 37 bin 974 TL’ye çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 15 bin 123 TL oldu.

ÇİFT HANELİ ENFLASYON

Bloomberg’te yer alan habere göre, araştırma sonuçlarına bakıldığında gıda enflasyonunda yukarı yönlü bir hareketlenme görüldü.  Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 12,38 oranında arttı. Böylelikle Mayıs 2022'den bu yana ilk kez çift haneli artış kaydedildi.
Yedi aylık değişim oranı ise yüzde 43,38 olarak tespit edildi. Gıdada yıllık enflasyon ise aynı dönemde yüzde 70,44 oldu.