Telegram için dünyanın en çok kullanılan internet tabanlı iletişim servisi demek pek mümkün değil. Dahası karşısında WhatsApp gibi bir rakibi varken bu unvanı hiçbir zaman alamayabileceğini de biliyoruz. Ancak bir gerçek var ki o da Telegram gerçekten bu sektörün en köklü servisine en iyi kafa tutan isim. Dahası bugüne kadar pek çok özelliği de WhatsApp tarafından kopyalanmış durumda. İşte şirket tarafından tanıtılan ve devrim olarak nitelendirilen yeni “Telemoji” özelliği de önümüzdeki günlerde kopyalanması muhtemel özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Bizzat Telegram CEO’su Pavel Durov tarafından tanıtılan bu yeni özellik, aslında daha önce birkaç örneğini gördüğümüz hareketli emoji kullanımını genele yayan bir yenilik.

Telegram’ın üzerinde çalıştığı bu emoji paketinde yer alan bütün emojiler hareketli emojiye dönüşmüş. Bununla birlikte Telegram’ın bu özelliği Apple tarafından onaylanmadığı için iOS gelişimleri bir süredir sekteye uğramıştı.

Aslında Telegram’ın bu başvurusunu Apple hiç yanıt vermeyerek adeta Telegram’ı bu konuda kale almadı. Ancak geçtiğimiz gün isyan eden Telegram CEO’su Pavel Durov’un durumu ortaya koyan sözleri sonrası geri adım atmak zorunda kalan Amerikalı teknoloji devi, Telemoji paketinin iOS’da kullanılabilmesinin önünü açtı. Ancak bu paketin içerisinde yer alan bazı emojiler, Apple’ın yerleşik emojilerinin aynısı olduğu için yine engele takıldı. Bununla birlikte Telegramsa, önümüzdeki günlerde çok daha fazla benzersiz hareketli emojinin Telemoji kapsamına alınacağını duyurdu.