Son zamanlarda artan kızamık vakalarına değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakaların yüzde 80'inin İstanbul'da olduğunu belirtti. Göçlerden kaynaklı kızamık vakalarında artış yaşandığını aktaran Bakan Koca, en etkili korunma yönteminin ise aşı olduğunu söyledi.

GÖÇLERLE BİRLİKTE VAKALAR DA ARTTI

Kızamık vakalarındaki artışın nedeninin göç olduğunu vurgulayan Bakan Koca, "Kızamıkla ilgili göçle vakaların arttığını biliyoruz. Korunmanın en etkili yolu aşı. Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli. Bizde kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldı. Endişe edilecek bir durum yok. Sayılar giderek azalıyor." sözlerini kullandı.

Volvo'dan flaş karar! Üretimin neden durdurulduğu ortaya çıktı Volvo'dan flaş karar! Üretimin neden durdurulduğu ortaya çıktı

KAPANMA SÜRECİNİN GERİ DÖNMESİ ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL

Son zamanlarda dünyada tekrar yayılan koronavirüs varyantının Türkiye'ye sıçramadığı bilgisini de veren Bakan Koca, şu açıklamalarda bulundu:

"Hala Kovid görülüyor mu, evet. Bu dönemde giderek mutasyonlarda etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz. Vatandaşımız endişelenmesin. Hastane yatışı artıran herhangi bir durum söz konusu değil. Ülkemizde görülmedi. Asla kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil. Griple nasıl mücadele ediyorsak aynı şekilde olacak"