NASA, asteroit'leri tespit edebilmek için birçok sistemi devreye aldı. Bu sistemler başarıyla çalışırken, gezegenimize gelen cisimleri de engelliyor. 

Şimdi ise ajans, bir asteroit için daha duyuru yaptı. Aktarılanlara göre Asteroid 2008 OS7, 2 Şubat 2024'te 2.850.000 km mesafede Dünya'nın yanından geçecek.

ASTEROİT 2008 OS7, DÜNYA'NIN YAKININDAN GEÇECEK

NASA'nın Asteroit Gözlem sayfasına göre, asteroid çapı 210 ila 480 metre arasında ve  bu da bir futbol stadyumuna eş değer büyüklükte. 

Tarih verildi! Stadyum büyüklüğündeki dev asteroit Dünya'ya yaklaşıyor

Bu boyuttaki bir asteroit, büyüklüğü ve Dünya'ya yakınlığı nedeniyle potansiyel tehlike kategorisine giriyor. Yine de NASA, bunun herhangi bir çarpışma riskinin olmadığını belirtti.  

Sonuç olarak  Asteroid 2008 OS7, uçuşu sırasında Dünya'ya çarpmayacak ya da atmosfere girmeyecek.

NASA'ya göre, asteroitler güneş sistemimizin oluşumundan arta kalanlardır. Güneş sistemimiz yaklaşık 4,6 milyar yıl önce büyük bir gaz ve toz bulutunun çökmesiyle başladı. Bu gerçekleştiğinde, malzemenin çoğu bulutun merkezine düştü ve güneşi oluşturdu. Buluttaki yoğunlaşan tozun bir kısmı ise gezegen haline geldi. Asteroitler de bu oluşumun ardında kalan cisimler olarak biliniyor.

WhatsApp uzun süredir beklenen adımı sonunda atıyor! WhatsApp uzun süredir beklenen adımı sonunda atıyor!