Milyonlarca emekli bekliyordu! Maaşı zam farkı için tarihler netleşti. SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 11,68'lik ek zam ve 10 bin lira en düşük emekli maaşı yasal düzenlemesi nedeniyle oluşan Ocak maaş farkı için ödeme alacak. İşçi, çiftçi, esnaf emeklisi, dul, yetim, sürekli iş göremezlik geliri alanlar zam farklarını almaya başlıyor. Zam farklarını SSK emeklileri yarın sabah itibarıyla, Bağ-Kur emeklileri de çarşamba günü alacak. Yeni hesaplanan tutar ile ocak ayında ödenen tutar arasındaki fark emeklilerin banka hesaplarına yatırılacak. Ocak ayı itibarıyla en düşük emekli aylığı alıp da hesabına 7.500 lira yatanlar yarın 2.500 lira da fark alacak. Emekli zammı düzenlemeleri sonrası ek zam farkı tabloları belli oldu. Kim ne kadar maaş farkı alacak? İşte milyonların merak ettiği tarih ve tek tabloda tüm emekli maaşı hesapları...

Emekliye zam düzenlemeleri Meclis'te yasalaştı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Bununla beraber emekli maaşı ek zam farkı ödeme tarihleri de belli oldu. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 37,57 oranında gerçekleşti ve zamlı maaşlar bu oran üzerinden ödendi.

İşçi, çiftçi, esnaf emeklisi, dul, yetim, sürekli iş göremezlik geliri alanlar zam farklarını bugün almaya başlıyor. Zam farklarını SSK emeklileri yarın sabah itibarıyla, Bağ-Kur emeklileri de çarşamba günü alacak.

Yeni hesaplanan tutar ile ocak ayında ödenen tutar arasındaki fark emeklilerin banka hesaplarına yatırılacak. Ocak ayı itibarıyla en düşük emekli aylığı alıp da hesabına 7.500 lira yatanlar yarın 2.500 lira da fark alacak.

11.68 PUANLIK FARK YATACAK

SSK, Bağ-Kur emeklileri Ocak 2024 itibarıyla 11.68 puan refah payıyla birlikte yüzde 49.25 zam alacak. En düşük emekli aylığı 10 bin lira oldu.

Sigorta girişi 2000 öncesi en düşük işçi emekli aylığı 7 bin 616 liradan 11 bin 366 liraya çıkarken 3 bin 750 lira fark yatacak. Kök aylığı 10 bin lira olan emeklinin yeni aylığı yüzde 49.25 artışla 14 bin 925 lira, 12 bin 500 lira olanın 18 bin 656 lira, 15 bin lira olanın 22 bin 387 lira, 20 bin lira olanın 29 bin 850 lira olacak. Kök aylıklar da ilave zam sonrası yeniden hesaplandı.

6 bin 900 lira kök aylığı yeni zamla birlikte 10 bin 298 lira olacak. Yine kök aylığı 7.500 lira olanın aylığı da 11 bin 193 liraya çıkacak. Kök aylığı 10 bin lira olan bir emeklinin yeni aylığı 14 bin 925 lira olacak.

Yine bu rakama ilaveten yüzde 11,68'lik ek zam yapıldı. En düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlendi. Ocak ayı için maaş farkları oluştu. Milyonlarca emekli Ocak maaş farkı alacak. Kim ne kadar alacak? Öte yandan 2000 TL olarak uygulanan emekli bayram ikramiyeleri için zam yapılması gündeme geldi.

EMEKLİ MAAŞI EK ZAM FARKI HESAPLARA YATIYOR

Sabah'ta yer alan habere göre; TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre 6 aylık enflasyon yüzde 37,57 olurken, kanun gereği bu rakam refah payı hariç SSK, Bağ-Kur emekli maaşı zammı oldu. Memur ve memur emeklileri yüzde 15'lik toplu sözleşme nedeniyle yüzde 49,25'lik bir zam aldı. Öte yandan asgari ücret yüzde 49,11'lik artışla 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya yükseldi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile işçiler ve memur emeklileri arasında yüzde 11-12'lik bir zam farkı oluştu. Hükümet Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bir çalışma yaptı ve aradaki zam farkı giderildi. Tüm emeklilerin maaş zammı yüzde 49,25'e eşitlendi.

En düşük emekli maaşı ise 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi. Kanun teklifi Meclis'te yasalaştı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları yüzde 37,57'lik zamma göre ödendi. Ek zam düzenlemeleri ile oluşan maaş farkları ayrıca ödenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ek zam farkı nedeniyle oluşan emekli maaşı ödemelerinin yapılacağı tarihlerini açıkladı. Buna göre; SSK emekli maaşı ek zam farkı 6 Şubat Salı günü,; Bağ-Kur emekli maaşı ek zam farkı 7 Şubat Çarşamba günü ödenecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL OLARAK UYGULANACAK

Ocak-Haziran döneminde emekli kök maaş zammı yüzde 49,25 olarak uygulanacak. En düşük emekli maaşı da 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi. Kök maaş zammına rağmen emekli maaşı 10 bin liranın altında kalan maaşlar Hazine desteği ile bu seviyeye yükseltilecek.

Emekli kök maaşı önce yüzde 49,25'lik zam ile artacak Yüzde 4'lük ek ödeme (Vergi iadesi kapsamında) maaşlara eklenecek. Yukarıdaki 2 işleme rağmen emekli maaşı hala 10 bin liranın altında ise Hazine desteği verilecek ve sigortalının maaşı 10 bin liraya tamamlanacak.

EMEKLİYE EK ZAM İLE KÖK MAAŞ TABLOSU DEĞİŞTİ

Emekli maaşları hesaplanırken kök maaş hesabı yapılıyor. Önce kök maaşa belirlenen zam oranı uygulanıyor. Ardından yaklaşık yüzde 4'lik ilave bir ödeme daha yapılıyor. Eğer bu rakam en düşük emekli maaşından az kalırsa Hazine desteği ile bu maaş 10 bin TL'ye tamamlanıyor.

Yüzde 11,68'lik refah payı ile SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 49,25'e yükseldi. Bu zam oranı ve en düşük emekli maaşının 10 bin TL olmasıyla emekli kök maaş tablosu belli oldu:

TABLO 1: YÜZDE 11,68 EK ZAM İLE YENİ EMEKLİ MAAŞLARI

TABLO 2: YÜZDE 11,68 EK ZAM İLE YENİ EMEKLİ MAAŞLARI

NOT: Tablolarla emeklinin hesaba yatacak tutarları Şubat ayından itibaren yatacak tutarı ifade ediyor. Ocak ayı maaş farkları 6-7 Şubat tarihlerinde yatacak.

TABLO 3: YÜZDE 11,68 EK ZAM İLE YENİ EMEKLİ MAAŞLARI

KİM NE KADAR EMEKLİ MAAŞI EK ZAM FARKI ALACAK?

SSK, Bağ-Kur emeklisi 17-28 Ocak tarihleri arasında yüzde 37,57'lik kök maaş zammı ile ödemelerini aldı. Yüzde 11,68 refah payı ve 10 bin TL en düşük emekli maaşı düzenlemesinden doğan maaş farkları ayrıca hesaplara yatacak.

Tablolarda 'EK ZAM FARKI' bölümünde yer alan tutarlar, yüzde 11,68 refah payı ve 10 bin TL en düşük emekli maaşı düzenlemesinin yasalaşması sonrası hesaplara ayrıca yatacak tutarı gösteriyor:

TABLO 1: EMEKLİ EK ZAM FARKI NE KADAR OLDU?

TABLO 2: EMEKLİ EK ZAM FARKI NE KADAR OLDU?

TABLO 3: EMEKLİ EK ZAM FARKI NE KADAR OLDU?

EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ ZAMMI İLE YENİDEN ARTACAK

Kredi kartı kullananlar dikkat: Hangi önlemler masada? Kredi kartı kullananlar dikkat: Hangi önlemler masada?

SSK, Bağ-Kur emekli zammı Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere senede 2 kez belirleniyor. Burada hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı doğrudan emekliye zam oranı oluyor. Son dönemde bu rakamlara ilaveten refah payı da verilmesi dikkat çekiyor.Enflasyon gerileyip bütçe disiplini güçlendikçe emekliye kademeli olarak refah payı verilmesi uygulamasının devam etmesi bekleniyor.