Cumhurbaşkanı Erdoğan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor'un görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle: Sayın Pahor, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ertesinde Türkiye'yi ziyaret eden ilk Avrupa Birliği ülke lideri olmuştur. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin otuzuncu yılını kutluyoruz. İşbirliğimizin bilim, sanayi, ekonomi başta olmak üzere gelişmesinden dolayı memnunuz. Geçtiğimiz sene 2,3 milyar dolar seviyesine ulaştık. Ülkemizde düzenleyeceğimiz 9. toplantı çok faydalı olacak. İki NATO müttefiki olarak beraber atacağımız çok fazla adım var. Şirketlerimizin karşılıklı olarak yatırımlarını artırmasını teşvik ediyoruz.

Değerli dostumla Ukrayna ve Balkanlar'daki gelişmeler başta olmak üzere görüş alışverişinde bulunduk. Dostluk müttefiklik ve stratejik ortalık olarak gelişen ilişkilerimiz Türkiye'nin AB'ye katılım süreci de dahil daha fazla gelişecek. Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetine ziyaretleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor'un makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pahor'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Pahor'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Pahor, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı 'merhaba asker' diyerek selamladı.

16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerlerin de yer aldığı törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pahor, merdivenlerde Türkiye ve Slovenya bayrakları önünde tokalaştı.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.