Pandemi insanların hayatında çok şey değiştirdi. Çalışma alışkanlıklarından tutun da eğitim alışkanlıklarına varana kadar pek çok unsur değişikliğe uğradı. Nitekim bu değişikliğin yankıları da devam ediyor.

Özellikle Avrupa’da eğitim üzerine köklü değişiklikler yaşanıyor. Pek çok Avrupa ülkesi eğitimde dünyanın zirvesinde yer alan İskandinav sistemlerini kendisine örnek alıyor. Bu kapsamda ders saatleri kısaltılırken, sosyal aktivitelere ayrılan zaman da arttırılıyor.

Eğitim tarafındaki en önemli girişimlerden biri de sınıfta kalma sisteminin tarihe karışması. Hali hazırda Türkiye de dahil pek çok Avrupa ülkesinde sınıf tekrarı uygulaması bulunuyor. Her ne kadar belli kademelerde de olsa bu uygulama hala son bulmuş değil.

Avrupa’daki bazı ülkeler bu uygulamayı tamamen sonlandırmak için düğmeye bastı. Amaç ise sınıfta kalma sistemini tamamen ortadan kaldırarak, öğrencilerin üniversitedeki gibi ders bazında sorumlu tutulmaları olacak.

Kısaca özetlemek gerekirse, sınıfta kalıp tüm bir dönemi tekrar etmek yerine sadece kalınan dersin tekrarı olacak. Bu dersler için online eğitimler sunulacak. Sınavları da zamanı geldiğinde diğer seviyelerle eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Bu sistem avantajlı gibi görünse de tüm dersleri geçmeyi zorunlu kılıyor. Ülkemizdeki mevcut sistemde ise ortalama 50’nin üzerinde olduğu zaman, kalınan dersler olsa bile öğrenci direkt olarak sınıfı geçebiliyor.

Eğer bu sistem ülkemizde de uygulanacak olursa, belli derslerde yığılmalar olabilir. Son sınıfı bitiren bir öğrenci, veremediği dersleri yüzünden diplomasını alamayabilir. Sizce bu sistem, mevcut sistemin yerine gelse nasıl olurdu? Yorumlarınızı bekliyoruz.