Amazon işçileri İngiltere'de ilk kez greve gitti Amazon işçileri İngiltere'de ilk kez greve gitti
Teknolojinin gelişmesi, insanlığın gündelik yaşamından uzun süreli faaliyetlerine kadar hemen her alanda konforunun artmasını sağlıyor. Ancak her güzel şeyin bir bedeli var sözü sanki bu konu için söylenmiş gibi. Nitekim teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan hayat konforunun bir bedeli olarak, internet kullanıcıları daha önce hiç olmadıkları kadar veri güvenliği konusunda tehlikede.

Hemen her gün bir yerlerden veri sızıntılarının olduğunu ve siber korsanların bazı platformlardan verilerimizi çaldığını okuyoruz. Peki çalınan bu veriler ne oluyor dersiniz? Tabi ki Deep Web olarak tabir edilen internetin kuytu köşelerinde Darknet’te satılıyor. Ünlü araştırma ve analiz sitesi ArsTechnica tarafından yapılan son çalışma ise durumun vehametini gözler önüne serdi.

Şirket tarafından toplam 8 aylık bir süreyi kapsayan çalışma sayesinde 30 Darknet pazarı araştırıldı ve buradaki on binlerce ürün ile binlerce satıcı mercek altına alındı. Şirket tarafından çalışma sonucunun paylaşılmasıyla anlaşıldı ki sadece bu 30 farklı pazarda bile 650 bine yakın veri satışı yapıldı ve bu satışı yapan korsanlar 150 milyon dolara yakın gelir elde etti.

Her ne kadar hükümetler bu konuda taviz vermemeye ve yakalanan siber korsanlara ağır cezalar vermeye devam etse de, söz konusu araştırma neden siber korsanların bu tehlikeyi göze aldığını oldukça açık bir şekilde göstermiş oldu.