Emlak vergisinde son günler: Gecikme faizi ve cezalar artıyor! Emlak vergisinde son günler: Gecikme faizi ve cezalar artıyor!

İmamoğlu, oturumu açmadan önce, 315 kişiden oluşan İBB Meclis üyelerinin ellerini tek tek sıktı. Oturumda siyasi parti gruplarının yeni yönetimleri de belli oldu. İBB 9’uncu seçim dönemi ilk oturumu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açıldı. İmamoğlu, oturumu açmadan önce, toplam 315 kişiden oluşan İBB Meclis üyelerinin ellerini tek tek sıktı. İmamoğlu, İBB Meclisi’nin en genç üyeleri CHP’li Berat Maksut Usta ile AK Partili Umut Arman Sonay’ı geçici Divan Katipliği için yanına davet etti. İlk konuşmayı İmamoğlu yaptı. İmamoğlu’nun ardından sırasıyla; MHP adına Orkun Ayhan, AK Parti adına Zeynel Abidin Okul ve CHP adına Ülkü Sakalar birer konuşma yaptı. Meclis, İBB Başkanı İmamoğlu ve 185 CHP’li meclis üyesi, 129 AK Partili meclis üyesi ve 2 MHP’li meclis üyesinden oluştu. İlk oturumda, meclis başkanvekilleri, katip üyeler, encümen ve ihtisas komisyonlarına üye seçimi yapıldı. İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği üye seçimleri de gerçekleştirildi. Meclis 1. Başkanvekili CHP’li Meclis Üyesi Nuri Aslan, 2.Başkanvekili Gökhan Gümüşdağ seçildi. Oturumda siyasi parti gruplarının yeni yönetimleri de belli oldu. CHP Grup Başkanvekilliği’ne Ülkü Sakalar getirildi. Böylece meclis tarihinde ilk kez bir kadın, grup başkanvekili oldu. CHP Grup sözcülüğüne de önceki dönemde de meclis üyesi olan Gencay Özcan getirildi. Önceki dönemde AK Parti Grup Başkanvekili olan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun yerine önceki dönemde meclis 1. Başkanvekili olan Zeynel Abidin Okul getirildi. AK Parti Grup sözcülüğüne ise Murat Türkyılmaz getirildi.

“YETKİMİZİ 16 MİLYON İSTANBULLUNUN ÇIKARLARI İÇİN KULLANCAĞIZ"

İmamoğlu, “31 Mart 2024 seçimlerinde halkımız, demokratik hakkını kullanmış ve İstanbul’u 5 yıl daha yönetmemiz yönünde bizlere vazife, sorumluluk yüklemiştir. 5 yıl boyunca gösterdiğimiz, gayret ve hizmetin halkımız nezdinde takdirle karşılanması ve teveccüh görmemiz elbette bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Büyükşehir Belediye Meclisi’miz, İstanbulluların yüksek iradesinin en üst seviyede temsil edildiği yerdir. Bizler yeni dönem için, o iradeye layık olmak, bu kadim ve eşsiz şehre hizmet etmek üzere hep birlikte görevlendirildik. Bugün, bu salonda bulunan tüm meclis üyesi arkadaşlarıma önemle ve öncelikle hatırlatırım ki; unvan ve makamlarımız geçici, sorumluluğumuz ise her türlü şahsi ve siyasi hesabın çok üzerindedir. Milletimiz, her seçimde olduğu gibi, 31 Mart seçimlerinde de çok önemli, değerli mesajlar vermiştir. Her birimiz, o mesajları iyi anlamak ve gereğini yapmakla yükümlüdür. Her şart altında ortak akıl, istişare ve uzlaşma kültürüyle hareket eden, İstanbulluların menfaatlerini en üst seviyede önceleyen, tam anlamıyla demokratik bir meclis tecrübesini, bu dönem hemşerilerimize hep birlikte yaşatacağız. Bundan hiç kimse kuşku duymasın. İstanbul tarihinin ve tüm Türkiye’nin en şeffaf, en demokratik, en etkili, en verimli meclisi olma konusunda kararlıyız. Yetkimizi, sadece ve sadece 16 milyon İstanbullunun çıkarları için kullanacağız" diye konuştu.