İlk olarak Odatv'nin gündeme getirdiği, üç özel bankaya ait imtiyazlı POS cihazlarıyla yabancı kişilerin yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılıyor gibi gösterilen dolandırıcılıkta sıcak bir gelişme yaşandı.

İfadesinde banka veznedarı olduğunu belirten Şekerbank personeli N.C., mağdurları dolandıran ve hakkında yakalama kararı bulunan Serkan K.'den "borç" para aldığını itiraf etti.

Serkan K. ile yalnızca bankacılık işlemleri için görüştüğünü ifade eden N.C., Serkan K.'den 30 Nisan 2021’de 10 bin dolar (O günkü kurla yaklaşık 82 bin TL) para aldığını anlattı. Parayı borç olarak aldığını belirten N.C., 12 Ağustos 2022’de Serkan K.'ye 10 bin doları ödediğini ifade etti.

N.C.'ye dava kapsamında "Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçlaması yöneltiliyor.

ATM KOMİTESİ ÜYESİ

İfadesinde bankadaki unvanının veznedar olduğunu söyleyen N.C.’nin Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 2019 tarihli faaliyet raporunda ismi yer alıyor. N.C. burada BKM’nin ATM Paylaşım Komitesi’nde Şekerbank adına üye olarak yer aldığı görülüyor.

ATM Paylaşım Komitesi’nin sorumlulukları ise şöyle tarif ediliyor:

“BKM ATM Paylaşım Komitesi’nin temel sorumlulukları arasında, yerel ve globalde ATM’lerde banka kartı ve ön ödemeli kart kullanımı ile ilgili gelişmeleri takip etmek, banka ve müşteri ihtiyaçlarını analiz ederek yeni işlem ve akış önerileri geliştirmek yer almaktadır. Komite ayrıca banka kart ön ödemeleri için ATM Platformu’na özgü operasyonel çalışma prensipleri ile ilgili yeni kapsam ve standart önerileri geliştirmek, pazarlama, iş geliştirme ve güvenlik konularını değerlendirmek, analiz etmek, gerek görülen noktalarda yeni uygulamalar geliştirmekten sorumludur.”

Antalya'da teleferik kabini neden düştü? Mahsur kalanları bekleyen tehlike Antalya'da teleferik kabini neden düştü? Mahsur kalanları bekleyen tehlike

SERKAN K. NELER YAPTI

Takipsizlik kararı verilen sonrasında bu kararın bozulduğu dosyada Serkan K., müştekilerden para alabilmek için sözde yaptığını ifade ettiği ticareti ve bu ticaretten elde edildiği iddia edilen yüksek düzeydeki gelirleri öne sürerek dolandırıcılık yaptı.

Mağdurlardan aldığı parayı iade etmeyen Serkan K.'nin yaptığı dolandırıcılık işlemi için dosyada şu ifadeler yer aldı:

“Dosyaya göre bu ticaretin özetle, Libya ülkesi menşeli banka kartlarının fiziken ülkemize getirilmesi, bu kartlarla ülkemiz bankalarının müşterisi olan üye işyerlerine tahsis edilen POS (Point of Sale) terminallerinden harcama yapılması ve üye işyerlerinin elde ettiği POS satış bedelleri üzerinden bankalar ve üye işyerlerini komisyon alması şeklide cereyan ettiği değerlendirilmiştir.”

LÜKS YAŞANTISIYLA ETKİLEMEYE ÇALIŞTI

Dosya kapsamında olan ve müştekilerin, şüphelilerin, bilgi sahiplerinin ifade ve beyanları ile BDDK raporları ve sair soruşturma bulgularını bir arada değerlendirmesi sonucu 4 Nisan 2023 tarihli araştırma tutanağında Serkan K. için özetle şöyle denildi:

Serkan K.'nin bir şekilde müştekilerle irtibata geçtiği; şahsın, gösterişli lüks hayatı ve yüksek kar vaadi ile müştekilerin güvenini kazandığı; bu şekilde müştekilerden yüksek miktarda para aldığı, almış olduğu paraları yine lüks yaşantısında başka insanları etkilemek amacıyla kullandığı, bu paraları müşteki şahıslara geri ödemeyerek müştekileri dolandırdığı değerlendirilmiştir.”

NELERDEN SUÇLANIYOR

Serkan K.'ye “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçlamaları yöneltiliyor.

Oğuz Ok

Odatv.com