Dünya piyasalarında pirinç endişesi sürüyor. Pirinç fiyatları ihracat yasakları ile birlikte bir süredir yerinde durmuyordu. Her gelen haber pirinçte, yeni bir fiyat atağına neden oluyor.

PİRİNÇ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 50’Yİ AŞTI

Tayland Pirinç İhracatçıları Birliği'nin Çarşamba günkü verilerine göre, Asya'nın bir ölçütü olan Tayland beyaz pirinci yüzde 5 artışla ton başına 648 dolara çıkarak Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Böylelikle son bir yıldaki fiyat artışı neredeyse yüzde 50'yi buldu.

HAYATİ ÖNEMİ VAR!

Pirinç, Asya ve Afrika'daki milyarlarca insanın beslenmesi için hayati önem taşıyor. Fiyatlardaki artışın bu bölgelerde enflasyonist baskıları da artırması öngörülüyor.

Öte yandan, en son tedarik tehdidi, en büyük ikinci pirinç üreticisi ülke olan Tayland'dan geldi. Yetkililer, El Niño sıcak hava dalgasının başlamasıyla daha kuru iklim koşullarına hazırlanırken, çiftçileri daha az suya ihtiyaç duyan ürünler üretmeye teşvik etmeye çalışıyor.

Hükümet daha önce, söz konusu bölgedeki kümülatif yağış miktarının normalin yüzde 40 altında kalması sebebiyle, yetiştiricilerden bu yıl yalnızca bir ürün hasat etmelerini istemişti.

HİNDİSTAN PİRİNÇ İHRACATINA YASAK GETİRMİŞTİ

Dünyanın en büyük pirinç ihracatçısı Hindistan'da, basmati olmayan pirinç, toplam pirinç ihracatının yaklaşık yüzde 25'ini oluşturuyor.

Hindistan Tüketici İşleri ve Gıda Bakanlığı tarafından 23 Temmuz 2023’de yapılan açıklamada, yurt içi fiyat artışını önlemek amacıyla basmati olmayan beyaz pirincin yurt dışı satışının derhal durdurulacağı belirtilmişti.

Yüzde 25 kira artış oranında flaş gelişme! Ev sahibi ve kiracılara uyarı geldi Yüzde 25 kira artış oranında flaş gelişme! Ev sahibi ve kiracılara uyarı geldi