Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanlığından ayrılmasının yankıları sürüyor. Birgün Gazetesi yazarı Ozan Gündoğdu, Erkan'ın gelişinin ve görevden ayrılmasının bir tür "saray entrikası" olduğunu ileri sürdü, "Rejim Gaye Erkan'ı kullandı ve attı" diye yazdı.

Erkan'ın babasının da yaptıklarıyla Saray'ın yardımına koştuğunu belirten Gündoğdu'nun "Gaye Erkan nasıl oyun dışı kaldı?" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:
"Belli ki, politika faizinin yüzde 45’e kadar çıkarılması aylar önce kararlaştırılmıştı. Son faiz artırımı da ocakta yapılacaktı. Tüm bu süreçte, Merkez Bankası’nın başında ‘liyakatlı ve siyasi ilişkileri zayıf’ bir ismin bulunması doğru iletişim için gerekliydi. Verilmek istenen görüntü Erdoğan’ın bankaya müdahale etmediği, bağımsız bir merkez bankacılığında karar kıldığı yönündeydi. Çünkü ancak bu görüntü sayesinde faiz artırımları başarılı olabilirdi. ‘Muhalif’ ekonomistlerin övgü dolu sözleriyle faizler yüzde 45’e kadar çıkarıldı ve faiz artırım sürecinin sonuna gelindiği Ocak 2024 toplantısında söylendi. Artık Gaye Erkan’a ihtiyaç kalmamıştı. Hele hele enflasyon düşüşe geçerse, bu başarının ödülünü Erdoğan yerine Gaye Erkan’ın alması da mümkündü. Enflasyon düşmeye başlarsa, Gaye Erkan’ı görevden almak iyice zorlaşacaktı. Elimizi çabuk tutmalıydık. İyi de nasıl görevden alınacaktı? Ne denecekti?

Kulisler Bu İddia İle Çalkalanıyor: Erdoğan Yarın Açıklayacak, Emekli İkramiyesi 10 Bin TL'ye Çıkarılacak Kulisler Bu İddia İle Çalkalanıyor: Erdoğan Yarın Açıklayacak, Emekli İkramiyesi 10 Bin TL'ye Çıkarılacak

SARAY’IN YARDIMINA KOŞAN BABA

İşte bu ortamda, Gaye Erkan’ın babası, Saray çevresinin istemeden yardımına koştu. Baba Erol Erkan, Banka’da esip gürlüyor, personele talimatlar veriyor hatta Büşra Korkmaz adında bir personeli bizzat kovuyordu. Bu olacak iş değildi. Herkesin dilindeki kelime ‘skandal’dı.

Evet, bu olaylar doğruysa İsveç-Norveç standartlarında skandaldı da, biz Türkiye’de böyle şeylere skandal demeyiz. Hatta bu haberler iktidar basınında çıksa, reytingi az olur. Zira Erdoğancılar için bir kurumun başındaki ismin babasının ya da amcaoğlunun, bilimum tüm akrabalarının kuruma karışmasına tepki göstermezlerdi. Buna ancak Erdoğancı olmayan toplum kesimleri öfkelenir. O halde, Gaye Erkan’ı muhaliflere dövdürterek yol yürünebilirdi.