Uzun yıllar boyunca ABD ve Meksika'nın arananlar listelerinin ilk sırasında yer aldı; yakalanması için atılan adımlar, defalarca iki komşu ülkeyi birbirine düşürdü. 2013'ten beri kaçak olan Rafael Caro Quintero, nihayet iki hafta önce yakalandı. Peki nasıl? İşte film gibi operasyonun ilk defa ortaya çıkan detayları...

ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) bünyesindeki RCQ Özel Görev Gücü, yıllar boyunca tek bir adamı aradı. Aranan kişinin hayatını Meksika'nın kuzeybatısındaki cangıllarda sürdürdüğü tespit edildi. Adamı yaşadığı yerden çıkaracak hava operasyonları için defalarca plan program yapıldı.

Bu görev gücü, adını aradığı kişiden alıyordu; Rafael Caro Quintero'dan.

Temmuz ayının ikinci haftasında yakalanan 69 yaşındaki Caro Quintero, yıllardır DEA'in arananlar listesinin en üst sırasında yer alıyordu.  1985 yılında DEA ajanı Kiki Camarena'yı öldürmek ve uyuşturucu ticareti suçlamalarıyla yargılanarak hapse gönderilen Caro Quintero, 2013 yılına kadar cezaevinde kaldı. Bu tarihte bir teknik detay yüzünden serbest bırakıldı, sonrasında da uyuşturucu ticaretine geri döndü.