3.5 aydır beslediği Şakir isimli kargayı Rize çayına alıştırdı 3.5 aydır beslediği Şakir isimli kargayı Rize çayına alıştırdı
İslam alemi yeni yılına 'merhaba' diyor. 1 Muharrem olarak bililenen Hicri Yılbaşı 7 Temmuz itibarıyla idrak edilemeye başladı. Muharrem orucu tutmak isteyen Müslümanlar araştırmalara hız kazandırdı.

Aşure Gününün de idrak edildiği bu özel ayda yapılacak ibadetler arasında yer alan oruç gündemdeki yerini aldı. Muharrem ayı ibadetleri yapılmaya başladı. Peki; muharrem ayı orucu kaç gün tutulur?

MUHARREM AYI NE ZAMAN? Hicri takvime göre, 1 Muharrem Hicri yılbaşı olarak kabul ediliyor. Şehrullahi'l-Muharrem olarak meşhur olan, yani Allah'ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN 2024? Muharrem ayının 10. günü kutlanan Aşure Günü bu yıl 17 Temmuz 2023 Çarşamba gününe denk geliyor.

MUHARREM AYINDA ORUÇ TUTULUR MU? Resûlullah (s.a.s.) Muharrem ayı orucuyla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur: "Ramazan'dan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem'de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır." (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

MUHARREM AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR? Peygamberimiz Muharrem ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ancak Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur.

Bu bilgiler dikkate alındığında Muharrem ayı orucu için 2023 yılında 27 Temmuz Perşembe günü ve 28 Temmuz Cuma günü niyetli olmak uygun görülmektedir.

10 MUHARREMDE ORUÇ TUTMANIN HÜKMÜ "Muharrem" hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah'ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.