Kripto para piyasasında sular durulmuyor. Şimdi de milyonlarca dolar kaybeden yatırımcılar Coinbase'e dava açmış durumda. İşte detaylar.

Kısa süre önce yüzde 35 değer kaybeden kripto para borsası Coinbase‘in başı derde girdi. Japon yenine sabitlendiği iddia edilen stablecoin GYEN yüzünden şirkete kullanıcılar dava açtı.

Coinbase kullanıcıları, GYEN stablecoin’i yüzünden Coinbase’e dava açtı. Nedeni ise şirketin “hiçbir şey olmayan” bir stablecoin’in tanıtımını yapması. Bu stablecoin’in ticaretindeki rol kullanıcıların Coinbase'e tavır almasını sağladı.

Kripto para camiasında bir süredir sular durulmuyor. Şimdi ilginç bir olay daha Coinbase tarafında yaşandı. Kuzey Kaliforniya’daki federal mahkemede sunulan toplu dava şikayetine göre, Coinbase ve GYEN’in ihraççısı, stablecoin’in istikrarı konusunda yatırımcıları yanıltmak ve milyonlarac dolar zarara yol açmakla suçlanıyor. Tokyo merkezli GMO-Z.com Trust Co. tarafından ihraç edilen GYEN’in değerinin Japon yeninin fiyatına sabitlendiği iddialar arasında yer alıyor. Ancak Kasım 2021’de Coinbase, GYEN ticaretine başladığında, varlık hızlıca yenden bağımsız hale gelmişti.

Şikayete göre, yatırımcıların satın aldıkları token yenden 7 kat daha değerli hale geldi. Tabii bu değerlenme kısa sürdü ve GYEN’in değeri sadece 1 günde yüzde 80 geriledi. Coinbase, fiyat düştüğünde varlığın ticaretini dondurma kararı aldı. İddiaya göre bu karardan sonra müşterilerin varlığı satma kabiliyetleri kısıtlandı ve zararları arttı. Sonuç olarak milyonlarca dolar kaybeden kullanıcılar şirkete dava açtı.