Fransa'nın Metz şehrinde bulunan Centre Pompidou Müzesi'nde #Metoo hareketi üyeleri, aralarında Gustave Courbet'nin 'Dünya'nın Kökeni' adlı ünlü eserinin de bulunduğu tablolara kırmızı boyayla "Metoo" yazdı.

Müzede Annette Messager'a ait bir eserin de çalındığı bildirildi.

Courbet'nin 1866'da resmettiği çıplak bir kadının vulvasını tasvir eden tablosu camla korunuyor.

Centre Pompidou-Metz tarafından yayınlanan basın açıklamasında müzenin ikinci galerisini gezen kişilerin bazılarının güvenlik görevlilerini "meşgul ettiği" sırada diğer birkaçının eserlerin üzerine sprey kırmızı boyayla "Metoo" yazdığı ifade edildi.

ABD'yi karşısına alamayan İsrail hava saldırılarını azalttı ABD'yi karşısına alamayan İsrail hava saldırılarını azalttı

Sosyal medyada yayınlanan videolarda da iki kadının tablolara kırmızı boya ile yazı yazdığı ve "MeToo" diye slogan attıkları görüldü.

Eylemin sorumluluğunu sanatçı Deborah De Robertis üstlendi

Tüm eserlerin incelenmekte olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirten müze yönetimi, olayla ilgili iki kişinin polis tarafından gözaltına alındığını, bir diğerinin ise halen arandığını açıkladı.

Tablolara yapılan eylemi Lüksemburglu sanatçı Deborah De Robertis üstlendi. Lüksemburglu sanatçı, Instagram'da yaptığı açıklamada çalınan eserle ilgili olarak "Bu eserin bana ait olduğunu düşünüyorum" dedi.

X'te yayınladığı mesajında ise "polis tarafından çağrılmayı bekliyorum" diyen De Robertis, üzerine sprey boya ile yazı yazılan eserlerin tahrip edilmediğini söyledi.