Merkez sağda oluşan boşluğun en önemli problemi "YENİ BİR LİDER" ortaya çıkartılamamış olmasından kaynaklanıyor. 

Tek partili dönemin sona ermesiyle kurulan DP parti merkez sağın güçlü bir partisi olarak merhum "Adnan MENDERES" ile İktidara gelerek ülkeye damgasını vurmuştu. 

1961 yılında kurulan "AP" ADALET PARTİSİ ile merhum "Süleyman DEMİREL" DP yerine merkez sağın en güçlü partisi olarak 1980 yılına kadar defalarca ülkeyi yöneten bir parti olarak varlığını devam ettirdi.

1983 yılında merkez sağı temsilen kurulan "ANAP"
ANAVATAN PARTİSİ ve "DYP" DOĞRU YOL PARTİSİ 
merhum "Turgut ÖZAL" ve merhum "Süleyman DEMİREL" rekabeti ile geçti. 

2002 genel seçimleri sonrasında "ANAP ve DYP" meclis dışında kalarak merkez sağı temsil etme güçlerini kaybettiler. 

2002 Yılında merkez sağda oluşan boşluktan yararlanan siyasal İslamcı "muhafazakar" bir parti olarak kurulan AK parti iktidara geldi. 

Ak Parti'nin 23 yıl iktidarda kalmasının en önemli nedeni bu süre içerisinde merkez sağda var olan boşluğu dolduracak güçlü bir lider olmayışıdır.

Milliyetçi, muhafazakar bir parti olan "MHP" MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ merkez sağda oluşan boşluğu doldurmak için önüne çıkan iktidar fırsatlarını değerlendirmediği gibi Siyasal İslamcı bir partiye destek verdiği için kendi içinde ve MHP Oy veren seçmenleri karşısında problemler yaşadığı için bölündü.

2017 yılında MHP'den ayrılanların bir araya gelerek Meral AKŞENER'in önderliğinde merkez sağdaki boşluğu doldurmak üzere kurdukları İYİ parti girmiş olduğu ilk 2018 genel seçimlerde güçlü bir çıkış yakalamış, 2019 yerel seçimleri, 14 Mayıs genel seçimleri ve Cumhurbaşkanı seçimleri ile 31 Mart yerel seçimlerinde kurucu Genel başkan tarafından yapılan hatalar parti içinde alınan kararlar, yaşanan ayrılıklar sonrasında merkez sağda yeni bir lider olarak görülen "Meral AKŞENER" parti kurulurken kendisine omuz verenler yerine onların omuzlarına binenleri öne çıkartıp, parti yönetimi ve milletvekili belirlemelerinde ter döken yol arkadaşları yerine para döken adayları tercih edince 7 yıl sonra genel başkan koltuğunu bırakmak zorunda kaldı. 

İYİ partinin merkez sağda bekleneni veremediğini gören siyasi aktörler İYİ partinin içinde bulunduğu çöküşü fırsat olarak gördükleri için merkez sağda oluşan boşluğu doldurmak üzere kendi partilerini kurmak üzere harekete geçtiler. 

Yeni kurulan ve kurulacak olan partilerin önünde bulunan en büyük engel bir genel başkandan çok paramparça olmuş merkez sağ seçmenini kendi partisini tercih edecek bir lider çıkartmak zorunda olmalarıdır. 

AK parti her ne kadar siyasal İslamcı muhafazakar grupların desteğini alıyor olsada Recep Tayyip ERDOĞAN'ın lider duruşu toplumun her kesimini etkilediği için 23 yıldır iktidar kalmayı başarmıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin ikinci yüzyılın da ülkeyi yönetebilecek yeni bir lidere İhtiyacı olduğu her kesimin kabul ettiği bir gerçek. 

Merkez sağda bu güveni kazanabilecek, toplumun her kesimini etkileyecek bir liderin kuracağı partinin  başarıya ulaşması mümkün görülüyor. 

Her zaman olduğu gibi taktir okuyucularındır.

Efeler Belediyesi merak edilen soruları cevapladı Makale: Efeler Belediyesi merak edilen soruları cevapladı