7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde yetkili konfederasyon Memur Sen memurlara bayram ikramiyesi konusunda ısrarcı olsa da kamu işveren tarafı bütçe imkanları doğrultusunda buna pek yanaşmadı. Konu hakem heyetine taşınsa da herhangi bir ek netice çıkması beklenmiyor. Kamuda ikramiye almayan tek kesim memurlar kaldı.

Memur maaşlarına geçtiğimiz Temmuz ayı büyük düzenleme gelse de memurlar yoksulluk sınırının çok altında maaş alıyorlar. Türk İş'in açıklamış olduğu Ağustos 2023 verilerine göre:

  • GIDA İLE BİRLİKTE DİĞER TÜM TEMEL HARCAMALARI İÇİN HANESİNE GİRMESİ GEREKEN TOPLAM GELİR TUTARI (YOKSULLUK SINIRI) İSE 39.733 TL oldu.

En düşük memur maaşı ise 22 bin Lira seviyesinde kaldı. Memurlar ek bir gelir kapısı arasa da ekonomik koşullar çerçevesinde ve var olan yönetmeliklere göre bu pek mümkün gözükmüyor.

Sıfır otomobilde 15 Ocak sonrası zam beklentisi Sıfır otomobilde 15 Ocak sonrası zam beklentisi

Bayram ikramiyesi konusunda memurlara üzücü haber gelse de tek seferliğine 10 bin TL ''Cumhuriyet Bayramı İkramiyesi'' verilmelidir. Cumhuriyetimizin 100. yılında devletimize hizmet eden memurlara böyle bir jest yapılmalıdır.

Meclis Ekim ayının ilk haftasında açılıyor. Kanun teklifi Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim tarihine yetişebilir. Böyle bir düzenleme ile memurlara jest yapılması memurlar tarafından sevinçle karşılanacaktır.