Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Zühtü Arslan yeniden seçildi Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Zühtü Arslan yeniden seçildi
Emekli aylıklarına ve memur maaşlarına zam geldi. Memur ve emekli maaşı zam oranının yüzde 30'a, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liraya çıkarılması ile asgari ücret desteğine ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Yüzde 30'luk zam sonrası kulislerde AK Parti'nin sandık öncesi yeni bir zam için çalışma başlattığı konuşulmaya başladı. Ek zam oranı için yüzde 15'lik bir artışın masada olduğu belirtilirken, böylelikle memur ve emekli zammının yüzde 45'e çıkarılması amaçlanıyor. Ek gösterge artışı, mevcut emeklilerin aylıklarına da yansıyacak. Ek gösterge artışından yararlanan emekliler, şubat ayından itibaren yeni ek gösterge üzerinden emekli aylığı almaya başlayacaklar. Söz konusu düzenleme ile 1. dereceye kadar yükselen tüm çalışanların ek göstergesi 600 puan artırıldı. Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi, avukat, müdür gibi bazı meslek gruplarında ise 2200 veya 3000’den 3600’e çıkartıldı. Bu arada memurların maaşlarını etkileyen fazla mesai detayı ortaya çıktı. Peki, ek gösterge kimi, nasıl etkileyecek, maaşlara ve ikramiyelere nasıl yansıyacak? İşte, 3600 ek göstergede merak edilenler. İşte emekli memur maaşı ile ilgili tüm detaylar...

Son dakika haberine göre; memur ve emekli maaşı zam oranının yüzde 30'a, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liraya çıkarılması ile asgari ücret desteğine ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre, yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine dosya bazında 3 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liraya çıkarılacak.

Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar; köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar; gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar; anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları; sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları; diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları; tarımsal faaliyette bulunanlara ödenen gelir ve aylıklar, Ocak 2023'ten geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında artırılacak.

Düzenlemeye göre, asgari ücret desteği Ocak-Haziran 2023'te de devam edecek. Sosyal Güvenlik Kurumu personellerine fazladan çalışmaları halinde saat başına 27 lira ek mesai ücreti ödenecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri ile taşra teşkilatının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personeline fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri ile taşra teşkilatının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personeline fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verildi.

Karara göre mesai saatleri dışında fiilen fazladan çalışma yapan personellere her bir saat için 27 Türk Lirası ödenecek.

Memur ve emekli maaşlarına yeni bir zam yapılması gündeme geldi. Yüzde 30'luk zam sonrası kulislerde AK Parti'nin sandık öncesi yeni bir zam için çalışma başlattığı konuşulmaya başladı.

Ek zam oranı için yüzde 15'lik bir artışın masada olduğu belirtilirken, böylelikle memur ve emekli zammının yüzde 45'e çıkarılması amaçlanıyor. Söz konusu ek zam için ise tarih bile belli.

Memur ve emekliye yapılan yüzde 30'luk zam sonrası ek zam iddiaları iyiden iyiye konuşulmaya başladı. Memur ve emeklileri heyecanlandıran haber, Ankara kulislerinden sızdı. AK Parti kurmayları yeni zam için düğmeye bastı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞINA YENİ ZAM

Emekli ve memurun zamlı maaşları henüz yatmazken, iktidar kanadından gelen açıklamalar maaşlara yeni bir ilave zam geleceği şeklinde yorumlanıyor. Milyonların beklentisi sandık gelmeden maaşlara yeni bir zam gelmesi.

Yüzde 30 zamla en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL, en düşük memur emeklisi maaşı 7 bin 901 TL olmuştu. En düşük emekli maaşı ise 5 bin 500 TL'ye yükselmişti.

EK ZAM İÇİN TARİH BİLE BELLİ

Seçim için muhtemel tarihler 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs tarihleri konuşulurken, Show Haber'de yer alan habere göre ek zam için müjdenin mart ortası gibi verilmesi bekleniyor.

YÜZDE 15 ORANINDA EK ZAM MASADA

Öne çıkan zam oranı ise yüzde 15. Yani memur ve emeklinin maaş artışı yüzde 45'i bulacak.

AK Partinin gündemindeki ek zam için yapılan çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulması bekleniyor.

Öte yandan Memur ve emekli aylıklarıyla ilgili son dakika gelişmesi geldi. Memur ve memur emeklilerine yüzde 25 zam yapılacağının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeyi vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 25'ten 30'a çıkarıldığını açıkladı. Vatandaşların gündeminde yer alan konu ile ilgili merak edilenler ise Memur emekli zamlı maaşları ne zaman yatacak? Zamlı yeni maaşlar ne zaman yatacak? soruları ile araştırıldı.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMLI MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren almaya başlayacak.

Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42 zam yapmıştık. Memurlar ve memur emeklilerinin yüzde 16, SSK ve Bağkur emeklilerinin yüzde 15,4 maaş artışı gerekiyordu. Memurlarımızın ve emeklilerimizin durumunu bildiğimiz için razı olamadık. Bütçe imkanlarını zorlayarak memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Dün ve bugün çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkarabileceğimiz imkanlar sağladık" ifadelerini kullandı.

3600 EK GÖSTERGEDE MERAK EDİLENLER

Beş milyondan fazla memur ve memur emeklisi için beklenen ek gösterge uygulaması 15 Ocak’ta başlıyor. Memur ve emeklilerini ilgilendiren ek göstergeye ilişkin yasal düzenleme geçen yılın temmuz ayında yapılmış ve uygulama için de 15 Ocak 2023 tarihi belirlenmişti. 15 Ocak’ta tüm kamu personeli ve emeklilerinin ek göstergeleri artacak. Memur ve emeklilerinin maaşları ile emekli ikramiyeleri de yeni ek göstergelere göre artacak. Peki, ek gösterge kimi, nasıl etkileyecek, maaşlara ve ikramiyelere nasıl yansıyacak? Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, 3600 ek göstergede merak edilenleri yazdı:

1- Ek gösterge artışından kimler yararlanacak?

Tüm öğretmenlerin, iki yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, iki yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu tüm sağlık çalışanlarının ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3.600’e yükseltildi. Avukatlar, il müdürleri, bekçiler ve uzman jandarmalar, uzman erbaşlar gibi 3000 ek göstergeli tüm meslek gruplarının ek göstergeleri 3600’e yükseldi.

2- Ek gösterge sadece 3600’e mi yükseldi?

Hayır; yükseköğretim mezunu hemşireler, din görevlileri, gelir uzmanları, mali hizmet uzmanları, denetmenler, il müdür yardımcıları, şube müdürleri, ilçe müdürleri gibi ek göstergesi 2200 olan kamu çalışanlarının göstergeleri de 3600’e yükselecek.

3- Ek göstergesi 3600 olanlar da yararlanacak mı?

Kamuda genel müdür yardımcısı gibi görev yapan yöneticilerin 3600 olan ek göstergeleri de 4400 olarak belirlendi.

4- Diğer görevdeki memurların ek göstergelerinde değişiklik oldu mu?

Oldu; ek göstergesiz yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar da dahil olmak üzere tüm memurlara ilave 600 puan ek gösterge verildi.

5- Ek gösterge artışı maaşları nasıl etkileyecek?

Ek gösterge artışı, emekli maaşlarını ciddi oranda artıracak. Emekli memurların görev durumuna, çalışma yılına ve ek gösterge artışına göre yüzde 22’ye varan oranlarda artış olacak. Bu da emekli aylıklarına 250 lira ila 2.800 lira arasında artış olarak yansıyacak. Örneğin, ek göstergesi 3000’den 3600’e çıkan ve 30 yıl hizmeti olan öğretmenin maaşında 2.250 lira artış yaratacak. Ek göstergesi 2200 olup da 3600’e çıkan yüksekokul mezunu hemşirenin maaşı 2.530 lira artacak. Aynı şekilde ek göstergesi 3600’e çıkan polis memurunun emekli maaşı da 2.250 lira artacak. Hizmet sınıfında çalışan ve ek göstergesi 600’e çıkan memurun emekli maaşında ise 250 liralık artış yaşanacak.

6- Görevdeki memurları etkileyecek mi?

Görevdeki memurlar ve emeklilerinin ek göstergeleri artacak ancak asıl maaşa yansıması emeklilerde olacak. Görevdeki memurların ise maaşlarına fazla bir etkisi olmayacak. Örneğin, 2200 ek göstergesi 3600’e çıkan memurun maaşında 90-100 lira bir artış yaratacak. Fakat ek göstergesi 3000’den 3600’e çıkan memurların ek göstergedeki artışın düşük olması ve buna karşın prim ödemelerinin yüksek olmasından kaynaklı maaşlarında 120 liranın biraz üzerinde bir azalma olacak. Buna karşın ek gösterge artışı, görevdeki memurların da emekli ikramiyelerini ciddi miktarda yükseltecek.

7- Ek gösterge artışı emekli ikramiyelerini nasıl etkileyecek?

Görevdeki memurların emekli ikramiyeleri yüzde 22 ila yüzde 25 oranında artacak. Örneğin, 250 bin TL emekli ikramiyesi alacak olan memurun 3000 olan ek göstergesi 3600’e çıktığında 312 bin TL’nin biraz üzerinde ikramiye alacak. Görevdeki memurların 25 ve 30 hizmet yılına göre 50 bin lira ile 75 bin lira arasında değişen tutarlarda ikramiye artışları olacak. Ek göstergesi 7600’den 7800’e veya 6400’den 7000’e, 5800’den 6400’e çıkan memurlarda ise ikramiye artışları 15-20 bin lira arasında değişecek.

8- Emekliler ikramiye farkı alacak mı?

Ek gösterge artışı, emeklilerin ikramiyelerine yansımayacak. Önceden ikramiyesini alıp da emekli olanlar ikramiye farkı almayacaklar.

9- Ek gösterge ne zaman maaşlara yansıyacak?

15 Ocak’ta başlanacak ve bu tarihten itibaren emekliler, ek gösterge artışlı yeni maaşlarını almaya başlayacak.

10- Yeni emekli olacaklar da artıştan yararlanacak mı?

15 Ocak’tan itibaren kamudan emekli olacaklar ek gösterge artışına göre emekli olacaklar. Yani, artan ek göstergeye göre hem emekli ikramiyelerini hem de emekli maaşlarını alacaklar.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

En düşük memur aylığı Önceki maaş: 9 bin 105 TL Zamlı maaş: 11 bin 836 TL

En düşük SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı SSK 2000 sonrası şu anki maaş: 3 bin 500 TL Zamlı maaş: 5 bin 500 TL

SSK 2000 öncesi şu anki maaş: 4 bin 867 TL Zamlı maaş: 6 bin 327 TL

Bağ-Kur tarım şu anki maaş: 3 bin 500 TL Zamlı maaş: 5 bin 500 TL Bağ-Kur esnaf şu anki maaş: 4 bin 196 TL Zamlı maaş: 5 bin 500 TL