Süpermarketlerin birçoğu, son yıllarda halk sağlığı ile oynayan bir uygulamayı yaygın hale getirmiş durumda.

Marketlerde kısa süreli çalışan çok sayıda vatandaş, kendilerine verilen talimatlar ile son kullanma tarihi bitmiş ürünlerin aseton ile temizletildiğini belirtirken, bu uygulama ile söz konusu ürünler yeniden raflara dizilerek müşterilere satılmakta.

Mutfak tüplerinde indirim var! Mutfak tüplerinde indirim var!

8lgrb2vcy-40.png

Halk sağlığını tehdit eden bu uygulamanın ağır cezaları olsa da, süpermarketlere yönelik denetimlerin yetersiz oluşu ve vatandaşlar tarafından konuya ilişkin yeterli bilinç düzeyinin gösterilmemesi, uygulamayı yaygın hale getirmiş durumda.

SON KULLANMA TARİHİ GÖZÜKMÜYORSA SAKIN ALMAYIN

Asetonla temizlenen ürünlerde genellikle SKT ifadesinin devamında gelen tarih bölümü boş halde yer almakta. Bu kısım, ilgili kimyasal kullanılarak silinirken, son kullanma tarihi kontrolü yapan birçok vatandaş ürünün üzerinde tarih bulamaması üzerine ürünü sepetine koymaya devam ediyor.

supermarket1.jpgUzmanlar, etiketin üzerinde fabrika basımı olacak şekilde SKT bulunmayan hiçbir ürününün tüketilmemesi gerektiğini belirtirken, aseton kullanılarak silinen bir ürünle karşılaşılması halinde hemen yetkililere ihbar yapılmasını tavsiye ediyor.