KYK kredisi ödemelerine dair yeni düzenlemeler neler? KYK faizleri silinecek mi? Gençlik kamplarında hangi yenilikler yapıldı? Spor devrimi olarak adlandırılan yatırımlar Türk sporunu nasıl etkileyecek? Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu canlı yayında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, CNN Türk'te yayınlanan Hafta Sonu programında merak edilenleri Hakan Çelik'e yanıtlıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen KYK kredisi ödemelerine dair yeni düzenlemeler neler? Gençlik kamplarında hangi yenilikler yapıldı? Spor devrimi olarak adlandırılan yatırımlar Türk sporunu nasıl etkileyecek?

 Bakan Kasapoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

Sporda bir iddiamız var. O iddiamız da daha yüksekler. Madalyada, performansta, spor kültüründe, tabana yayılma anlayışında daha ilerisi esas hedef. Sporu bir ya da bir kaç branştan ibaret görmüyoruz. Bunu da hep vurguluyoruz. Özellikle geniş bir yelpaze ve Bakanlık olarak 60'tan fazla branşı çok sıkı bir şekilde destekleyen ciddi bir şekilde takip eden bir sistemimiz var. Ve bu da tabi ki çok ciddi bir şekilde etkiliyor ve her geçen gün gururlandırıyor. Bununla birlikte aynı zamanda spor kültürünü yaygınlaştır, sporu yayma noktasında da vatandaşımızın sporu bir yaşam felsefesi noktasında da çok ciddi aşamaları katediyoruz.

Bakan Dönmez: Kış öncesi doğal gazda son hazırlıklar tamam Bakan Dönmez: Kış öncesi doğal gazda son hazırlıklar tamam

Gerek tesisleşme noktasındaki gelinen nokta gerekse bu anlamda iş birliklerimiz, paydaşlarımızı çok önemsiyoruz. Bununla birlikte özellikle ulusal, uluslararası organizasyonlarda gelinen noktalar, gelinen seviyeler hepsi aslında bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde gerek sportif başarı açısından gerekse sporun tabana yayılması spor kültürü açısından çok ciddi gelişmeler. Tabi bu noktada bizim özellikle bilimsel yöntemler, bilim insanlarıyla iş birlikleri ve özellikle sürdürülebilir başarı noktasındaki hassasiyetimiz.

Özellikle akademisyenlerle çok ciddi çalışmalarımız var. Üniversitelerle iş birliklerimiz var. YÖK ile ciddi bir çalışma alt yapımız var. Bununla birlikte özellikle Bakanlık olarak yetenek keşfi, yeteneğin tespiti ve takibi yönlendirilmesi noktasında çalışmalarımız var. Bu başarılarının hiç biri tesadüf değil. Bir alt yapının, sistemli çalışmanın ürünü. Tabi bir vizyonun ürünü. Özellikle bunu ifade etmem lazım. Vizyon olmadan o vizyonun ışığında sistem işaret edilmeden bunları geliştirilmesi, bunların başarılması mümkün değil. Hamdolsun bu çerçevede büyük adımlar attık, yürümeye devam edeceğiz. Türkiye müthiş potansiyeli olan bir ülke.

 Sporun tabana yayılması bu anlamda çok önemli. Çünkü spor kültürü çok ama çok başarı açısında kritik bir konu. Spor kültürüyle birlikte toplum sağlığı... Spor bu anlamda bir sağlık unsuru. Fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlıktan geçiyor. Bunun önemli bir parçası da hareketlilikten geçiyor.