İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ticaret Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde 1 Ocak'ta başlaması öngörülen berber, kuaför ve güzellik salonlarının bir günlük tatil uygulamasının ertelendiği bilgisini aldığını söyledi.

İZTO'nun çok amaçlı salonunda yapılan meclis toplantısındaki konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, asgari ücrette yapılan artışı çalışanların finansal zorluklarının giderilmesi açısından memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Çalışanların alım gücünün korunması için enflasyonla mücadelenin sürdürülmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Özgener, vergi dilimlerinin de enflasyona paralel olarak güncellenmesini gerekli gördüklerini ifade etti.

Özgener, enflasyonu tek haneye indirmenin ekonomide birinci öncelik olması gerektiğini vurgulayarak, "Enflasyonda baz etkisiyle önümüzdeki 2 ayda 30 puanlık düşüş olabileceğini öngörüyoruz. Enflasyonun Aralık 2022 sonunda yüzde 70, Ocak 2023 sonunda yüzde 55 seviyesine düşme ihtimali bulunuyor" dedi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yılbaşı genelgesi İçişleri Bakanlığı'ndan yılbaşı genelgesi

Haftada bir gün kapalı kalma kararı ertelendi

Özgener, kuaför, berber ve güzellik salonlarının haftada 1 gün kapalı kalma kararına ilişkin itirazlarını daha önce birçok kez dile getirdiklerini kaydederek, "Bugün Ticaret Bakanlığı ile yaptığım görüşme neticesinde Ticaret Bakanlığımızın 1 Ocak itibarıyla uygulamaya alacağını açıkladığı bu kararın 1 Temmuz 2023'e ertelendiği bilgisini aldım" ifadelerini kullandı.