Çin’deki talep sorunların neredeyse tüm dünya tarafından takip ediliyor. Küresel hisse senetleri kötü bir döneme hazırlanırken şirketler emlak sektöründeki dalgalanmaları yakından takip ediyor. 

SATIŞLAR ÇİN HİSSELERİNDE YOĞUNLAŞTI

Emlak piyasasındaki düşüşün sistemik bir krize dönüşme riski ile birlikte, Çin’e bağlı yatırımlar bir felakete dönüştü. Şimdiye kadar satışlar Çin hisselerinde yoğunlaştı. Öte yandan işleri Çin'deki talepten etkilenen Avrupa, ABD ve Asya'nın diğer bölgelerindeki hisse senetleri üzerindeki baskı artıyor. Caterpillar Inc. ve Dupont de Nemours Inc., açıkladıkları son kazanç bültenleri ile birlikte alarm veren şirketler arasında yer alıyor. Çin'in büyüme tahmininin düşmesiyle birlikte, yatırımcılar portföylerini riskten arındırmaya çalışıyor.

TÜM DÜNYA ÇİN’E BAĞLI

Çin'e en fazla ticaret ilişkisi olan küresel şirketleri takip eden bir MSCI endeksi, bu ay yaklaşık yüzde 10 geriledi. Bu oran dünya hisse senetlerinin daha geniş göstergesindeki düşüşün iki katına denk geliyor. Rayliant Global Advisors'ın baş yatırım sorumlusu Jason Hsu “Açıkçası, tüm dünya ayrılmaz bir şekilde Çin'e bağlı. Büyük küresel firmalar ya Çin'e satış yapıyor ya da Çin'den tedarik ediyor. Bu firmalar, önümüzdeki 12 ay boyunca Çin'den elde ettikleri gelirleri aşağı yönlü revize etmek zorunda kalacaklar” dedi.

Dünyaca ünlü dev banka BofA dolar/TL tahminlerini açıkladı: 20'li rakamları unutun! Dünyaca ünlü dev banka BofA dolar/TL tahminlerini açıkladı: 20'li rakamları unutun!