Koç Holding; bünyesindeki şirketler, Vehbi Koç Vakfı ve VKV Sağlık Kuruluşlarıyla birlikte ülkenin yaralarını sarmak ve ihtiyaç sahiplerine hızla ulaşmak üzere ilk günden bu yana kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini açıklayarak, deprem bölgesine 2 milyar lira tahsis ettiklerini duyurdu.

Koç Holding'den twitter üzerinden yapılan açıklamada, bugüne dek Koç Holding ve Topluluk şirketleriyle bölgeye yapılan yardımların tutarı 200 milyon TL'yi geçtiği belirtildi. Açıklamada, "Buna ilave olarak bölgedeki iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu finansal destekleri de sağlamaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde barınma, sağlık, eğitim ve depremden etkilenen çocukların desteklenmesi kapsamında gerçekleştireceğimiz projeler için ilave olarak 1,8 milyar TL tahsis ettik. Böylelikle, şimdiye kadar yaptıklarımızla birlikte, proje bazlı yardımlarımız için toplam 2 milyar TL kaynak tahsis etmiş oluyoruz" denildi.

Devletin göstereceği bölgelerde yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı 5 bin adet konteynerden oluşan, sosyal imkanları da barındıran geçici yaşam alanlarının oluşturulacağının aktarıldığı açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Ayrıca, gerekli donanımları barındıran konteyner sağlık merkezi projesi için de çalışmaya başladık. İlave olarak bölgede sıcak yemek, çamaşır ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için TIR'larımızla verdiğimiz hizmeti arttırarak sürdürüyoruz. Böyle büyük bir felaketin yaralarının sarılmasında maddi kaynak tahsisinin yeterli olmayacağının bilincindeyiz. Yapılacak yardımların projelendirilmesinden, sahadaki uygulamaya kadar tüm aşamaların süratle tamamlanması için 110 bin kişiden oluşan insan kaynağımızın uzmanlık, deneyim ve iş gücünü seferber ettik."