1969 tarihinde Nail Armstrong, "İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım" dediğinde uzay maceramız resmen başlamış oldu. Aradan geçen 53 yılda bilim insanları birden fazla kez Ay’a ayak bassa da, artık yeni hedefler için Ay yüzeyi ziyaret edilecek. NASA dün gerçekleştirdiği fırlatma denemesinden başarılı bir sonuç alamadı. Peki Orion uzay aracı, insanlığın kaderini nasıl değiştirecek? NASA'nın gerçek hedefi ne? İşte 6 SORUDA tüm merak edilenler…

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 50 yıl aradan sonra yeniden Ay yüzeyine dönmeye hazırlanıyor. Florida eyaletindeki Cape Carnaval Kennedy Uzay Merkezi’nden ateşlenen Artemis 1 misyonu kapsamındaki Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıdığı Orion kapsülü yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle dün fırlatılamadı.

NASA; ismini Yunan mitolojisinde Apollo'nun ikiz kız kardeşinden alan Artemis 1 programını tanıtırken, Orion uzay aracının bir anlamda “dönüm noktası” yaratacağını duyurmuştu. Yetkililer, 50 yıl sonra Ay’a insan götürebilecek kapasiteye sahip ilk araçla 1960'lar ile 1970'lerde Apollo Projesi’ne benzer bir başarı yakalayacaklarını ifade etmişti.

Dün yerel saatle 08.33'te (Türkiye saatiyle 15.33) fırlatılması planlanan ama ertelenmek zorunda kalan araç, NASA'nın şimdiye kadar inşa ettiği en büyük ve en güçlü roket unvanını taşıyor.