VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, ikinci el araç pazarında yapılan satışların yüzde 50'si 15 yaş üzeri araçların oluşturduğunu söyledi.

Otomotiv pazarında yaşanan tedarik ve bulunabilirlik sorunu ikinci el araca olan talebi arttırdı. Alım gücü eklenince tüketiciler ayağını yerden kesmek için ikinci elden başka araca bakmadı.

Artan kur, enflasyon ve yurtdışı maliyetleri de etikete yansımaya başlayınca Türkiye’nin araç parkı da son sürat yükselişe geçti. Daha birkaç yıl öncesine kadar 6-7 yaş ikinci elde favori olurken, bugün bu tercih 15 yaşı mecburen geçti.

VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, 2022 yılında piyasada satılan ikinci el araçların yüzde 65’inin 10 yaş üzeri araçlar olduğunu söyledi.

Dolar ve Euro'daki artışa aman dikkat Dolar ve Euro'daki artışa aman dikkat

Yaşlı park oranının her geçen gün arttığını ifade eden Gözelekli, "İkinci elde yapılan satışların yüzde 50’si 15 yaş üzeri. 3-4 yıldır arzda düşüş çok yaşlanma kaçınılmaz oldu."

SEÇİM SONRASI ÇOK BİR ŞEY DEĞİŞMEYECEKMİŞ GİBİ

Piyasada sıfır araç olmadığına değinen Gözelekli şunları söyledi:

"8 kişiye bir araç düşüyordu. Şimdi 15-16 kişiye 1 araç düşüyor. İkinci elde sıfırda iki katı artış görüldü. 2022 yılına baktığımızda 6.4 milyona 700 bin araç satıldı. Sıfır satışa ikinci el oranı yüzde 10 seviyesinde. Ocak ayında 650 bin adet ikinci el satışı gerçekleşti. Sıfır araç 80 bin adet.

Geçen yıla göre bu da 2 katı. Ama sıfır araç satışı artış gösterse bile bunun yüzde 50’den fazlası kurumsal şirketlere gidiyor. Bu yüzden vatandaşa aslında araç kalmıyor. Böyle baktığımız zaman seçimin sonucu ne olursa olsun çok bir şey değişmeyecekmiş gibi.

Çip tedarik sorunu ara madde ham madde sorunu devam ettiği sürece, araç bulma sorunu devam edecektir. Bu yüzden talep devam edecekmiş gibi duruyor."