Cevdet Yılmaz'dan emekli zammı mesajı Cevdet Yılmaz'dan emekli zammı mesajı

İkinci el otomobil pazarında yaprak kımıldamıyor desek sanırım pek de yanılmış olmayız. Fiyatların şişmesi, kredi musluklarının kesilmesi işleri farklı boyutlara taşıdı. Buna rağmen fiyatlar düşmedi.

Bilindiği üzere sıfır otomobiller tarafında yaşanan sıkıntı ikinci el otomobillerin fiyatlarını da etkilemişti. Özellikle bazı kişilerin sıfır otomobilleri ikinci el olarak liste fiyatının üzerine satması bardağı taşıran son damla oldu.

Malum, hükümet ikinci el otomobil fiyatlarını düşürmek için bazı hamlelere imza atmıştı. Bunlardan en önemlisi ise ikinci el otomobil satışlarında liste fiyatının üzerine satışın yasaklanması olmuştu. Fakat satıcılar bu yasayı da bir şekilde delmeyi başardı.

Şimdi ise ikinci el otomobil pazarını tamamen değiştirecek bir yasa üzerinde çalışılıyor. Eğer bu yasa onaylanırsa, şimdilerde 1 milyon TL’ye satılan 2020 model Passat’ı 300 bin TL gibi bir meblağa satın almamız mümkün olacak. Nasıl mı?

Malum ülkemizde dışarıdan ikinci el otomobil ithalatı yasak. Yani aracın motor ve şasisinin ülkemizde kayıtlı olması gerekiyor. Aksi takdirde trafiğe çıkışına izin verilmiyor.

Fakat hazırlıkları devam eden ithalat yasası ile ikinci el otomobil ithalatı mümkün olacak ve piyasa fiyatının 4’te 1’ine güncel araçları almamız mümkün olacak. Üzerine çeşitli vergileri ödesek bile maliyeti güncel fiyatın 3’te 1’ine gelecek.

Elbette hal böyle olunca iç pazardaki ikinci el otomobil fiyatları da dibe vurmuş olacak. Bu yasaya belli bir süre izin verilmesi dahi ikinci el otomobil fiyatlarını sonsuza kadar dibe vurdurabilir.

Şimdi milyonlar heyecanla ikinci el otomobil tarafındaki ithalat iznini bekliyor. Bu sayede ikinci el otomobil fiyatları da seve seve düşmeye başlayacaktır. Hem de yavaş yavaş falan değil. Direkt olarak dibe vuracaktır.