Güneş’te 10 Mayıs’ta meydana gelen güçlü bir patlama, NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından görüntülendiBu patlama, 2017’den bu yana Güneş’te gözlemlenen en büyük patlama olarak nitelendiriliyor ve Dünya’nın çeşitli sistemlerini etkileyebilecek güçlü enerji dalgaları oluşturuyor.

ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), bu patlamanın ardından jeomanyetik fırtına uyarısında bulundu. Jeomanyetik fırtınalar, Güneş rüzgarları ile Dünya’nın manyetik alanı arasındaki etkileşim sonucunda ortaya çıkar ve elektronik cihazlarda, elektrik şebekelerinde ve iletişim sistemlerinde kesintilere neden olabilir.

Bakan Şimşek: Konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak Bakan Şimşek: Konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak

NOAA’nın uyarısıyla birlikte, radyo frekansları, GPS ve uydu operasyonları gibi teknolojik altyapıların etkilenebileceği belirtildi. Güneş’teki patlama, Dünya’nın çeşitli sistemlerini etkileyebilecek güçlü enerji dalgaları oluşturuyor.

Bu tür patlamalar, astronotlar, uzay araçları ve iletişim sistemleri için risk oluşturabilir. NASA’nın yayınladığı fotoğrafla, Güneş’te meydana gelen büyük patlama gündeme oturdu.