Bir federal yargıç, Google'ın reklam teknolojisi pazarını yasa dışı bir şekilde tekelleştirdiği iddiaları da dahil olmak üzere, Google'a karşı açılan bir antitröst davasının önemli unsurlarının devam etmesine izin verdi.

Apple rakiplerine göz dağı verdi! Gelecek yıl her şey değişecek Apple rakiplerine göz dağı verdi! Gelecek yıl her şey değişecek
Ancak Yargıç Kevin Castel, “Jedi Blue” programında Google ve Facebook arasındaki gizli anlaşma iddialarını reddetti.

Castel'in kararı eyaletlerin makul bir şekilde Google'ın reklam sunucularında ve reklam borsalarında tekel olduğunu ve eylemlerinin rekabete aykırı etkileri olduğunu iddia ettiğini söyledi. Ayrıca, Google'ın verilere erişimini kullanarak rakiplerini geride bıraktığı iddia edilen gizli bir program olan Project Bernanke gibi operasyonlarla haksız yere rekabet etmiş olabileceğini de söylüyor.

Teksas Başsavcısı Ken Paxton liderliğindeki dava, Google'ın teknoloji dünyasındaki gücüne yönelik birkaç yasal saldırıdan biri.

Yargıç, Google ve Facebook'un reklam açık artırmaları için bir araya geldiği bir anlaşma olan Jedi Blue'nun tekelci davranış oluşturduğu iddiaları da dahil olmak üzere şikayetin en belirgin iddialarından bazılarını reddetti.

"Facebook'un ekonomik nüfuzunu bir reklamcı olarak elinden gelen en zorlu pazarlığı yapmak için kullanma motivasyonunu yeterince açıklayamıyorlar."

Castel, "Eyaletlerin iddiaları makul değil çünkü Facebook'un bir reklamcı olarak ekonomik nüfuzunu Google ile yapabileceği en zorlu pazarlığı yapmak için kullanma motivasyonunu yeterince açıklayamıyorlar" diye yazdı Castel, "ve Google meşru profesyoneller tarafından motive edildi. Facebook'tan mümkün olduğu kadar çok iş elde etmek için rekabetçi bir  arzuyla hareket etti.”

Google, reklamlar ve işinin diğer bölümleriyle ilgili çeşitli davalar ve soruşturmalarla karşı karşıya. Diğer tarafların yanı sıra, ABD Adalet Bakanlığı şirkete 2020'de dava açtı ve bildirildiğine göre eyalet düzeyindeki reklam teknolojisi davasına kendi federal şikayetiyle katılmaya hazırlanıyor.

Bu arada, eyaletler ve federal kurumlar Meta gibi diğer “Büyük Teknoloji” şirketlerine karşı davaları bastırıyor - bu yılın başlarında ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun kendisine karşı açtığı davayı onayladı.