Efsane filmler izlemeyi hepimiz çok seviyoruz. Peki sizce yedinci sanat sinemaya olan bağlılığımızdaki bu motivasyon nereden kaynaklanıyor? Senaristlerin ve yönetmenlerin hayal güçlerine tanık olmak, adeta bambaşka bir bireyin beyninin içine girmek gibi. Fakat bazen hayat bu konuda ironik davranabiliyor. Gerçek hayat hikayeleri kimi zaman öylesine çarpıcı olabiliyor ki uyarlama senaryolara ihtiyaç duymuyoruz. Biz de sizler için tarihten bugüne en iyi gerçek hayattan uyarlanan filmler listesi hazırladık. 

 ​​Gerçek Hayat Hikayesi Anlatan En İyi Filmler 

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler
Fotoğraf: Unsplash | Brands&People

Filmlerin başarısı, çoğu zaman izleyicinin onu ne kadar içselleştirdiği ile ölçülüyor. Senaryolar gerçek hayattan uyarlandığında ise bu içselleştirme en üst düzeye ulaşabiliyor. Yaşanan hikayenin gerçek oluşu, tepkilerin ve seçimlerin doğallığı iyi bir işleyişle de birleşince efsaneleşen filmler ortaya çıkıyor. Bu nedenle biz, listemizdeki filmlerin her birine kefiliz. Gerçek hikayeden uyarlanan filmler listemizdeki yapımların her biri, birbirinden ilginç yaşanmış hikayeleri sinemanın büyüsüyle buluşturarak unutulmaz bir deneyim vadediyor. O halde hazırsanız başlayalım…

A Beautiful Mind (2001) | IMDB: 8.2

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listesine 2000’li yılların başında vizyona girerek döneminde çokça ses getirmiş bir yapımla başlıyoruz. Dahi seviyesinde olarak değerlendirilen bir matematikçi olan John Nash’in hikayesi, A Beautiful Mind ile hayat buluyor. Sahip olduğu dehanın yanında psikolojik problemlerle boğuşan dünyaca ünlü bilim insanını filmde Russell Crowe canlandırıyor.

Awakenings (1990) | IMDB: 7.8

Gerçek hayat dram filmleri hoşunuza gidiyorsa sizi 1990 yılına götürelim. Robert De Niro ve Robin Williams gibi iki usta oyuncunun başrollerini paylaştığı film, Doktor Oliver Sacks’in hikayesini anlatıyor. Ensefalit (beyin iltihabı) adı verilen bir hastalıkla mücadele eden bir grup insana yardım etmeyi amaçlayan Sacks, filmde Malcolm Sayer ismiyle canlandırılıyor. Biraz hüzünlü, biraz keyifli bir hikayeye sahip olan Awakenings, Oscar ödüllü gerçek hayat filmleri arasında yer alıyor. 

The Pianist (2002) | IMDB: 8.5

En iyi gerçek hikaye filmleri listemizde sırada 2000’li yıllara damgasını vurmuş bir yapım var. İkinci Dünya Savaşı sonrası Polonyalı Yahudi bir piyanistin hikayesini anlatan filmde Wladyslaw Szpilman karakteri, Adrien Brody tarafından canlandırılıyor. Usta yönetmen Roman Polonski’nin en başarılı yapımlarından biri olarak kabul edilen The Pianist kesinlikle izlenmeyi hak eden filmler arasında.

The Imitation Game (2014) | IMDB: 8.0

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde bu kez başka bir matematik dehasının hayatı var. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz hükümetine Alman güçlerinin haberleşmelerindeki şifreyi kırma göreviyle yardım eden Alan Turing’in yaşamı oldukça ilgi çekici. Spoiler vermek gibi olmasın fakat Alan Turing’in yaşamından bir kesit, dünyaca ünlü teknoloji devi Apple’ın logosunda da kendine yer bulmuş. Dünyaca ünlü bilim insanının hayat hikayesiyle ilgili daha fazlasını anlatmıyoruz ve gerisini 2014 yapımı The Imitation Game’e bırakıyoruz.

Dangal (2016) | IMDB: 8.3

Hint filmleriyle aranız nasıl? Evet, bir kısmı gerçekten rahatsız edici derecede duygu sömürüsüyle dolu olabiliyor fakat Bollywood’un arada sırada da olsa muhteşem yapımlar ortaya koyduğunu inkar etmemek gerek. Hint sinemasının tartışmasız en büyük yıldızı Aamir Khan’ın başrolünde olduğu Dangal, gerçek bir hikayeden esinleniyor. Ülkenin en başarılı güreşçilerinden biri olan Mahavir Singh Phogat ve onun kızlarının hikayesi, oldukça etkileyici. Gerçek hikayeden uyarlanan bir başarı hikayesi izlemek istiyorsanız Dangal’ı izleme listenize ekleyebilirsiniz.

Into The Wild (2007) | IMDB: 8.1

Doğa tutkunlarının bayılacağı filmler dendiğinde ilk akla gelenlerden bir tanesi var sırada. 2007 yapımı Into The Wild, hem gerçek hikaye filmi hem de birçok kişiye ilham olabilecek derecede etkileyici bir konuya sahip. Yaşamına yeni bir amaç katmak ve doğayla bütünleşmek isteyen Chris McCandless’ın hikayesinin anlatıldığı filmde yönetmen koltuğunda Sean Penn oturuyor.

Gandhi (1982) | IMDB: 8.0

Tarihi liderler ile ilgili pek çok biyografik filme rastlamışsınızdır. Ancak yakın tarihin en etkileyici hikayelerinden bir tanesi Hindistan’ın lideri Mahatma Gandhi’ye ait. Her türlü soruna karşı koruduğu kayıtsız şartsız barışçıl yaklaşımı ve tarihte tek bir damla kan dökmeden devrim yapabilmeyi başarmış tek lider olması, Gandhi’nin hayatını oldukça ilham verici bir hale getiriyor. 1982 yılında çekilen ve Hint liderin hayatını anlatan biyografik filmde Gandhi’yi dünyaca ünlü oyuncu Ben Kingsley canlandırıyor.

Sully (2016) | IMDB: 7.4 

Hem aksiyon olsun hem de gerçek hikaye filmi olsun diyorsanız sizi böyle alalım. 2016 yapımı Sully, Chesley Sullenberger isimli bir pilotun 2009 yılındaki kahramanlık hikayesine odaklanıyor. Problemli bir uçuş sırasında oldukça zor bir karar vererek uçağı Hudson Nehri’ne indiren Sully, yüzlerce kişinin hayatını kurtarmasına rağmen çeşitli suçlamalara maruz kalıyor. Gerçek hikayeden uyarlanan filmler arayışında olanlar için Sully, hem oldukça heyecanlı hem de yalnızca 12 sene önce gerçekleşmiş taze bir konuyu ele alıyor.

Zodiac (2007) | IMDB: 7,7

David Fincher’ı kim sevmez? Hele bir de bu usta yönetmen yaşanmış bir polisiye hikayeyi muhteşem bir oyuncu kadrosuyla çekmeye karar verirse… Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo gibi usta isimlerin bir araya geldiği Zodiac, yaklaşık 3 saatlik bir polisiye film şöleni. 60’lı yılların son döneminde ortaya çıkan bir seri katilin hikayesinin işlendiği film, oldukça sürükleyici.

127 Hours (2010) | IMDB: 7.5

Gerçek hayat filmleri arasında en etkileyicilerinden biri de 127 Hours. Maceracı bir gencin kimseye haber vermeden bir milli parka gitmesi ve burada trajik bir kaza geçirmesiyle başlayan film, hayatta kalma duygusunu çok çarpıcı bir şekilde aktarıyor. Kolu bir kayaya sıkışan Aron, kurtulmak için farklı yöntemler denerken bir yandan da yaşadıklarını kayda alıyor. Yaşama isteğinin ne kadar güçlü olduğunu gösteren filmden sonra gerçek kamera görüntülerini aramaya başlayacağınıza eminiz. 

The Blind Side (2009) | IMDB: 7.6

Amerikan futbolu oyuncusu Michael Oher’i daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Fakat hikayesi sizi çok etkileyecek. Okulda diğer çocuklar tarafından dışlanan Big Mike, varlıklı bir ailenin korumasına alınıyor. Mike’ın korumacı içgüdüsü, bu ailenin yönlendirmesi ile adım adım bir avantaja dönüşmeye başlıyor. Şimdiden uyaralım; doğru şartlar sağlandığında ve doğru yönlendirmelerle her çocuğun başarılı bir birey olduğunu bizlere gösteren film, zaman zaman birkaç damla gözyaşına neden olabilir. 

The Motorcycle Diaries (2004) | IMDb: 7.7

Bir yolculuk hem sizin hem de ülkenizin kaderini değiştirebilir mi? Macera tutkunu ve heyecanlı genç Ernesto’nun hayali, en yakın arkadaşıyla Güney Amerika’yı gezmek. Uzun süredir bekledikleri bu yolculuğa çıktıklarında ise karşılaştıkları şeyler, onların dünyaya bakış açılarını tamamen değiştirmenelerine neden olur. Genç Ernesto, motosikletiyle çıktığı bu yolculuktan tüm dünyanın tanıdığı Che Guevara olarak dönüyor. 

Amadeus (1984) | IMDB: 8.4

Sıradaki filmimizle dünya müziğine yön veren bir ismin hayatına konuk oluyoruz. Günlük yaşamdan kopuk bir hayat süren Mozart, muhteşem bir müzik dehası olmasına rağmen bir türlü kendini gösterme fırsatı yakalayamaz. Fakat bu aşamada ona yardımcı olacak bir başka müzisyen vardır: Antonio Salieri. 

Tarih boyunca Salieri ve Amadeus’un arkadaşlıkları bilinse de aslında yaşadıkları çatışmalar veya dayanışma çok fazla anlatılmaz. Bu iki dev müzisyenin hikayesini hiç bilmeyenler, 1984 yılında Milos Forman tarafından çekilen bu filmi mutlaka izlemeli. 

Oppenheimer (2023) | IMDB: 8.3

Yakın tarihte tüm dünyanın gidişatını değiştiren olaylardan biri kuşkusuz İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombasının kullanılması. Ancak bu noktaya nasıl gelindi?

Amerika’nın savaşı kazanmak için oluşturduğu Manhattan Projesi’nin başındaki ünlü fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatını anlatan film, olayları hem nesnel hem de öznel olarak ele alıyor. 

Schindler’s List (1993) | IMDB: 9.0

İkinci Dünya Savaşı birçok açıdan ele alınabilir ancak kuşkusuz en acı olay Yahudilerin toplama kamplarında öldürülmesi. Elbette bu durumu tüm Almanlar desteklemiyordu. Hatta içlerinde öyle biri vardı ki onları kurtarabilmek için çok çabaladı.

İş insanı  Oskar Schindler, Yahudileri toplama kamplarından kurtarmak için bir plan yaptı. Polonya’da bir fabrika kurdu ve onları burada işe alarak hayatta kalmalarını sağladı. İşte bu film, Schindler’in üstün çabasını ve savaş zamanı gösterdiği cesareti anlatıyor. 

Elvis (2022) | IMDB: 7.3

Rock’n Roll dendiğinde herkesin aklına ilk olarak aynı isim gelir: Elvis. Çünkü o bir kraldı! Kendine has dansı, müziği ve muhteşem şarkılarıyla tarihe adını altın harflerle yazdırdı. 

Zamanın döngüselliği: In Our Day Zamanın döngüselliği: In Our Day

Bu film, Elvis Presley ve menajeri Colonel Tom Parker arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Elbette bunu yaparken Elvis’in ilk yıllarına odaklanıyor ve onun şöhret basamaklarını çıkışına bizi tanık ediyor. 

Man on The Moon (1999) | IMDB: 7.4

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde polisiyeden dram filmlerine, biyografi filmlerinden aksiyon yapımlarına kadar her şeye yer verdik ve finali bir komedi biyografisiyle yapıyoruz. Amerika’nın gördüğü en ilginç karakterlerden biri olan komedyen Andy Kaufman’ın hayatı Man on The Moon filminde hayat buluyor.

Yapımda Andy Kaufman’ı yine kendisi gibi usta bir komedyen olan Jim Carrey canlandırıyor. Milos Forman yönetmenliğinde çekilen film, vizyona girdiği dönemde oldukça ses getirmişti. Ayrıca Man on The Moon filmini izledikten sonra Netflix belgeselleri arasında yer alan Jim & Andy yapımını izlemeyi de unutmayın.