Yüksek kira artışları sonrası vatandaş isyan ederken mahkemelerin yükü de hiç olmadığı kadar arttı. Kiralarda birçok ev sahibi kanuni sınır olarak belirlenen yüzde 25'in üzerinde artış yapmak isteyince bu sınır da tahliye davalarının önüne geçemedi.

 Hükümet bildiğiniz gibi kira fiyatlarında yaşanan ciddi artışın önüne geçmek için çalışmalara başlamıştı. Bu çalışmalar neticesinde Türk Borçlar Kanunu’nda geçici olarak değişiklik yapıldı ve ev kiralarının TÜFE oranına göre belirlenmesi uygulamasına bir süreliğine ara verildi. Buna göre kiraya yapılacak zam oranı 1 Temmuz 2023’e kadar yüzde 25’le sınırlandırıldı. Ancak bu çözüm, anlaşmazlıkların önüne tam olarak geçemedi.

İşte tam da bu sebepten dolayı hükümet yeni bir adım daha attı. Yapılan açıklamaya göre ev sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmazlıklara arabulucu şartı getirildi. Uygulamanın Eylül ya da Ekim gibi hayata geçirilmesi planlanıyor.

Adalet Bakanlığı, uzun süren ve mahkemelerin iş yükünün artmasına neden olan bu davalarla ilgili harekete geçti. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, kira uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulaması hayata geçirilecek. Taraflar, dava açmadan önce arabulucuya başvuracak. Buna rağmen anlaşma sağlanamazsa ancak o zaman mahkemeye başvurulacak.

Tarafların arabulucuya başvurmadan direkt mahkemeye giderek dava açılması halinde ise bu davalar reddedilecek. Uygulamanın Eylül ya da Ekim ayları gibi hayata geçmesi planlanırken alınan bu karara göre mahkemelerdeki iş yükünün azalması bekleniyor.