2024 yılında emekli bayram ikramiyesi zammıyla ilgili meraklı bekleyiş sürüyor. Emeklilere yapılacak olan ikramiye artışı için harekete geçileceği açıklanırken, TBMM'ye sunulacağı tarih netleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın "Gerekli değerlendirmeleri yapıyoruz, bu adımları atarız" ifadeleri, emeklilerin heyecanını artırdı.

Adınıza miras kalmış olabilir! Miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler... Adınıza miras kalmış olabilir! Miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler...

Emekli bayram ikramiyesi düzenlemesinin Meclis'e sunulacağı tarih belli oldu. Mart ayının son haftasına kadar yasalaşması beklenen düzenleme, emeklilerin beklediği zammın netleşmesini sağlayacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Sabah’ın haberine göre, emeklilere yapılacak olan bayram ikramiyesi zammında öne çıkan iki formül masada konuşuluyor. Birinci formüle göre, emeklilerin refah payı dahil maaşlarına yüzde 49,25 oranında artış yapılacak. Bu durumda 2 bin liralık ikramiye 3 bin liraya yükselerek, emekliler her iki bayramda toplamda 6 bin lira ikramiye alabilecek.

İkinci formül ise Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla verilen 5 bin lira rakamının dikkate alınması üzerine kurulu. Buna göre, ikramiyelerin 5 bin liraya çıkartılması ve iki bayramda emeklilere 10 bin lira ödenmesi öngörülüyor. Bu formülün de masada olduğu belirtildi.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK 2024?

Emekli bayram ikramiyesi düzenlemesinin Mart ayında Meclis'e gelip yasalaşmasının ardından, Nisan ayında Ramazan Bayramı öncesi ödenmesi planlanıyor.