Son dakika! Ermeni sakinlerin temsilcileri ile Azerbaycanlı yetkililer arasında 2. barış görüşmesi Son dakika! Ermeni sakinlerin temsilcileri ile Azerbaycanlı yetkililer arasında 2. barış görüşmesi

Elektronik sigara tüketimi gün geçtikçe artmakta. Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye’den sorumlu Devlet Bakanı Yerulan Jamaubayev, Bakanlar Kurulu’nda yapılan toplantı sonrası gazetecilere verdiği röportajda, elektronik sigara kullanımının sağlığı olumsuz yönde etkilediği ve kullanım oranının hızla yayıldığı, bu nedenle de yasaklanması için yasa tasarısı hazırlandığını belirtti.

Elektronik Sigara Meselesi Ulusal Güvenlik Meselesidir!

Elektronik sigara için Jamaubayev ekledi; “Bunun artık bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu düşünüyorum. Elektronik sigara kullanımının sonuçlarını daha tam olarak bilmiyoruz. Ayrıca çocuklarımız bile kullanıyorsa bu bir ulusal güvenlik meselesidir. Bu nedenle vade kullanımının büyümesini engellemek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Parlementonun başlaması ile birlikte söz konusu yasağın gelebileceğine işaret eden Jamaubayev, elektronik sigarayı yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesiyle hükümet olarak mücadeleyi başlatacaklarını söyledi.

Elektronik Sigara Kullanımı Son Yıllarda Arttı

Elektronik sigara kullanımının artması verilere de dayanmakta. Maliye Bakanlığının son verilerine göre elektronik sigara ticareti son yıllarda 300 katına kadar arttı. Elektronik sigara kullanımının özellikle gençlerin ulaşabileceği ortamlarda olmasından dolayı son 2,5 yılda 3 milyona yakın elektronik sigara ithal edildi.

Ülkemizde Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigara furyası 2010’lu yıllarda ülkemizde de görüldü. Gençlerin sağlığını ve ulusal güvenliği tehditi sebebiyle Sağlık Bakanlığı tarafından araştırmaları yapılmış ve 2013 yılında çıkarılan yasa önerisi ile Elektronik Sigara kullanımı ve satışı ülkemizde yasaklanmıştır.