Ehliyeti olan ya da ehliyet almayı planlayanı yakından ilgilendiriyor. Şubat ayından itibaren uygulanmaya başlıyor. Sürücülere trafik sicil kaydı geliyor. SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, trafik sigortasında yapılacak değişiklikler ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Eroğlu, ticari araç sürücülerine uygulayacakları trafik sicil kaydı ile kişilerin trafik geçmişini görebileceklerini belirtti.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, ticari araç sürücülerine, Trafik sicil kaydı getireceklerini açıkladı. Eroğlu, trafik sigortası sicil kaydı ile kişilerin trafik geçmişini artık görebileceklerini belirterek, sürücülerin rapor olarak Trafik Sicil Kaydı alacaklarını ve bunu da çalıştıkları kurumlara vereceklerini söyledi.

Eroğlu, trafik sigortası sicil kaydının devrim niteliğinden bir uygulama olacağını ifade ederek, “Eğer bir otobüs firması şoför istihdam edeceği zaman o kişinin trafik sicil belgesini istediğinde, o kişi çok hasarlı bir sürücüyse iş bulamayacak.

SPK'dan deprem nedeniyle yeni ilke kararları SPK'dan deprem nedeniyle yeni ilke kararları

Dolayısıyla sürücüler ister istemez trafikte dikkat etmeye başlayacak. Bu da sigorta sektörünün kaza maliyetlerini aşağı çekecek” dedi.

Hürriyet'ye yer alan habere göre, Mehmet Akif Eroğlu, trafik sigortasında açıklanan yeni yol haritasının detaylarını anlattı. SEDDK olarak trafik sigortası fiyatında iyileştirmeye gittiklerini, enflasyondaki artışı karşılayacak fiyat oluşturduklarını vurgulayan Eroğlu, buna rağmen şirketlerin özellikle riskli sürücülere poliçe satmaktan kaçındıklarına değinerek, şunları söyledi:

KİŞİLERİ İZLEYECEĞİZ

“Konuyu incelediğimizde şirketlerin zarar ettikleri için poliçe satmadıklarını gördük. Fiyatı artırmamıza rağmen sorun devam ediyor. Demek ki, tek başına fiyat artırmak yeterli olmuyor.

Trafik sigortasında maliyetleri ve sürücü davranışlarını kontrol etmek gerekiyor. Yol haritasını belirlerken de iyi sürücü kötü sürücü ayrımı üzerinde durduk.

Bugün için trafik sigortasında sadece işleteni takip edebiliyoruz. Sürücü ile işleten farklıysa, hasarlı sürücüyü kenara koyuyoruz, işletenin primini artırıyoruz.

Hasarlı sürücünün geçmiş kaydı olmuyor, sürücü başka bir şirkette çalışmaya başlarsa geçmişi temiz gözüküyor. Ya da hasarlı sürücü aracı bir başkasının üzerine geçiriyor.

Bundan sonra işleteni ve sürücüyü takip edeceğiz. Trafikte kişi temelli sigortaya 2023’ün ilk çeyreğinde geçecek şekilde altyapımız uygun.”

ŞUBATTA BAŞLAYACAK

Eroğlu, kişi temelli poliçeye geçmeden önce hasarlı sürücülerin kayıtlarını almaya başlayacaklarına da dikkat çekerek, bunun için de trafik sigortasında uygulanan basamak sistemine 0’ıncı ve 8’inci olmak üzere iki basamak eklediklerini söyledi.

Yeni basamak uygulamasının şubat ayında başlayacağına değinen Eroğlu, şu açıklamayı yaptı: “Çok riskli sürücülerin sayısını tespit ettik, 16 bin kişi var. Bunların 6 bini senede en az 3-5 hatta 7 kaza yapıyor. Kazaların bir kısmı maddi bir kısmı da ölümlü, yaralanmalı kaza.