Dünyanın en küçük köpekleri arasında ilk sırada ‘Chihuahua’ırkı vardır. Chihuahua ırkı, çok eskiye dayanmaktadır. İsmini Meksika’nın en büyük eyaleti Chihuahua’dan almıştır. Chihuahua’ların  Meksika’da vahşi doğada yaşadığı ve ilk insan toplulukları Toltekler tarafından evcilleştirildiği iddia edilmektedir.

Chihuahua köpekleri 12-16 yıl arasında yaşamaktadır. Sağlığına ve beslenmesine dikkat edildiğinde bu yaşam süresi 20 yıla kadar çıkmaktadır. Boyları en fazla 13 ila 25 cm arasında uzar. Bu cinsin ortalama ağırlıkları 500 gram ile 3,5 kilogram arasında değişmektedir. Fiziksel özelliklerine baktığımızda, elma biçiminde kafaları ve küçük burunları, dik kulaklarıyla dikkat çekmektedirler.  Chihuahua’lar soğuğu hiç sevmezler, apartman hayatı için uygun canlılardır.

Chihuahua ırkının en küçük köpek ırkı olduğundan bahsetmiştik. Peki, diğer en küçük köpek cinsleri nelerdir?

Minyatür kaniş olarak anılmaktadır. Poodle ırkının; toy, minyatür ve standart olmak üzere üç cinsi bulunmaktadır. Bu cinslerin en küçüğü Toy Poodle’dır. Ağırlığı en fazla 3-4 kg’dır. 10-18 yıl yaşam süresi olan bu ırkın ortalama boyu 25 cm’dir.

Bu ırk küçük beden yapısına sahip, 3-4 kg ağırlığındadır. Boy uzunluğu ortalama 30’cm’dir.  Oyun oynamayı, temas kurmayı çok sever.

Malta köpeği adıyla da bilinir. Bu ırk aynı zamanda iyi bir bekçidir. Ortalama 2-3 kg ağırlığındalardır. Boy uzunlukları ortalama 23 cm’dir.

Köklü ve antik bir cins olarak tanımlanmaktadır. En küçük köpek ırkı arasında yer alan bu ırkın yetişkin ortalama ağırlığı 6-7 kg’dır. Ortalama boy uzunluğu 17 cm’dir.

Pug’lar tam bir arkadaş canlısıdır. Kafasının üzerindeki deri kırışıklılığıyla dikkat çekerler. Ortalama ağırlıkları 6-8 cm’dir. Ortalama boy oranları ise 30cm’dir.

Shih Tuzu köpek ırkının, egzersiz alışkanlıkları çok azdır, kucakta zaman geçirmeyi çok severler. Ortalama ağırlıkları 4-5 kg’dır. Boy oranları ortalama 20 cm kadardır.

Pomeranyalı olarak da anılırlar. Bu ırk tam bir ev köpeğidir.  Ağırlıkları 1,5 - 3 kg arasında değişir.

Ortalama 12-15 yıl aralığında yaşayan bu ırkın da ağırlığı 3-4 kg’dır. Apartman ya da ev gibi ortamlarda bakılması uygun olan köpek ırklarındandır.

3-5 kg ağırlığında olan Miniature Pinscher ırkı, oyuncak köpek kategorisine girer. 12-16 yıl yaşam süreleri vardır.

Sağlık Bakanlığı 42 bin 500 personel alınacak! Detaylar netleşti Sağlık Bakanlığı 42 bin 500 personel alınacak! Detaylar netleşti

2013’de Guiness Rekorlar Kitabı’na giren, dünyanın en küçük köpeği ‘Milly’nin boyu sadece 9.65cm!

 Chihuahua ırkından olan Milly, Porto Riko’da yaşıyor. Avuç içine sığabilen bu sevimli köpeğin ağırlığı da yarım kilogram…