Genellikle saç derisinde ortaya çıkar diye bildiğimiz kepek, kaşlar için de bir sorun. Özellikle yaz aylarında daha sık yaşanan bu durum; kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülmelerle kişiye rahatsızlık veren ve görünümü olumsuz etkileyen bir sorun halini alıyor. Peki kaşlarda kepek neden oluşuyor? Ne gibi zararlara neden oluyor ve nasıl önlem almak gerekiyor? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı.

"Anadolu suyunun KKTC'ye getirilmesine karşı çıkanlar daha sonra bu hizmetten yararlandı" "Anadolu suyunun KKTC'ye getirilmesine karşı çıkanlar daha sonra bu hizmetten yararlandı"
Dermatologların 'tekrarlanan sorun' adını verdikleri kepek, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, saç derisinde ya da saçın üzerinde beyaz ve gri cilt pullarının oluşmasına neden olan yaygın bir cilt problemi. Düzenli tedavi uygulanmadığında kepeklenme sıklıkla tekrarlanıyor.

Kepekle ilgili pek çok araştırma, bu sorunun toplumda görülme oranının yüzde 50 olduğunu gösteriyor. Bir başka deyişle her iki kişiden birinde kepek sorunu yaşanıyor. Fakat genelde saçta görüldüğü bilinen kepeğin yaygın oluştuğu alanlardan biri de kaş! Özellikle stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi durumların yanı sıra yaz aylarında güneş ışınlarının ve yüksek sıcaklığın olumsuz etkisiyle kaş kepeğinde artış meydana geliyor.

‘SON ZAMANLARDA ŞİKÂYETLER ARTTI’